Nowości medyczne,  Wiadomości medyczne

Ryzyko raka piersi i jajnika o 70% mniejsze

 

Statystyki zachorowań na nowotwory są druzgocące. To druga pod względem śmiertelności choroba w Polsce. Żyjemy jednak w czasach, kiedy rozwój medycyny coraz skuteczniej redukuje zachorowalność na raka. Istnieją już badania, które wykrywają u kobiet mutacje genowe związane ze zwiększonym ryzykiem występowania raka piersi czy jajnika.

 

Nie warto żyć w strachu

Badanie, którego celem jest wykrycie mutacji genu BRCA 1, wskazuje na predyspozycje do zachorowania kobiety na raka piersi i/lub jajnika. W przypadku wykrycia obciążenia genetycznego, u nosicielki występuje 80 proc. ryzyko zachorowania na raka piersi. – Należy jednak podkreślić, że wystąpienie mutacji wcale nie oznacza, że dana osoba zachoruje – tłumaczy dr Szczęśniak–Chmielecka. – Wykrywając chorobę w jej początkowym stadium oznacza, że przy zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki, ryzyko zachorowania może spaść nawet do 10 proc. i przyczynić się nie tylko do poprawy zdrowia, ale czasem nawet do uratowania życia pacjentki – dodaje.

Nowe możliwości profilaktyki

Oprócz regularnych wizyt u ginekologa, które powinny rozpocząć się u kobiet już po 20 roku życia, konieczne jest również samodzielne wykonywanie badań piersi przez dotyk (przynajmniej raz w miesiącu mniej więcej w tym samym dniu cyklu). Samokontrola powinna obejmować obie piersi, jak również miejsca występowania węzłów chłonnych. Ze względu na zwiększające się z wiekiem zagrożenie zachorowania na nowotwór piersi, kobiety po 40 roku życia oprócz USG powinny poddawać się także badaniu mammograficznemu. – Warto potraktować badanie BRCA 1 jako jeden ze sposobów profilaktyki raka piersi – przekonuje dr Szczęśniak–Chmielecka. Rachunek korzyści jest oczywisty. Podejmując decyzję o przystąpieniu do badania, zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka piersi/jajnika z 80 do 10 proc. Z kolei wykrycie nowotworu w jego wczesnej fazie może oznaczać jego całkowite wyleczenie.

Informacja uzupełniająca

Prywatna Klinika Medical Prestige powstała jako odpowiedź na potrzebę stworzenia w Poznaniu miejsca jedynego w swoim rodzaju, gdzie zdrowie pacjenta, jego komfort i dobre samopoczucie są priorytetem. Klinika utworzona została z myślą o najbardziej wymagających klientach, spełniając najwyższe oczekiwania w zakresie medycyny, oferując szeroki zakres konsultacji lekarskich jak i badań diagnostycznych.

Kadra lekarska i pielęgniarska Medical Prestige to rzetelnie dobrana grupa specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, którym satysfakcję sprawia każdy zadowolony z jakości obsługi pacjent. Oferta medyczna Kliniki skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych jak i grupowych, którzy pragną skorzystać z konsultacji i zabiegów takich specjalności jak: ginekologia, kardiologia, ortopedia, urologia, laryngologia, medycyna pracy, okulistyka, neurologia, psychiatria i stomatologia.

Działalność Kliniki wyróżnia się przede wszystkim wysokim standardem usług wykonywanych w ramach chirurgii plastycznej jak i dermatologii estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *