Artykuły Kobieta Mężczyzna

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu obrzezania?

obrzezanie-1Obrzezanie jest zasadniczo nieskomplikowanym zabiegiem, który polega na wycięciu całości lub części napletka i któremu towarzyszyć może również wycięcie wędzidełka napletkowego bądź procedura jego wydłużenia. Do niedawna jeszcze zabieg ten był utożsamiany głównie z obrzędami o charakterze religijnym bądź kulturowym i kojarzył się głównie z wyznawcami judaizmu lub islamu. Obecnie obrzezanie wykonywane jest z coraz częściej z zupełnie innych powodów, a mianowicie ze wskazań medycznych, higienicznych lub estetycznych.

Najwięcej obrzezanych mężczyzn żyje w Stanach Zjednoczonych, Afryce, na Bliskim Wschodzie i niektórych krajach Ameryki Południowej. Obecnie obrzezanie jest jednak coraz częściej wykonywane również w Europie, a dane szacunkowe wskazują, że zabiegowi temu poddawanych jest nawet 20-30% mężczyzn.

Z jakich powodów mężczyźni najczęściej poddają się zabiegowi obrzezania?

„Trzeba pamiętać, że to nie tylko fason,nie tylko wygląd, nie tylko seks ale stricte medyczne wskazania. Poza różnymi infekcjami to także problem onkologiczny, zarówno po stronie mężczyzny jak i u kobiety” wyjaśnia  dr Jan Kowalski, specjalista androlog urolog, który podkreśla tym samym istotę wskazań medycznych w zabiegu obrzezania. Głównym wskazaniem medycznym do wykonania zabiegu obrzezania jest niewątpliwie posiadanie stulejki. Jest to stan, który polega na powstaniu pierścienia zwężającego na napletku, który to uniemożliwia odprowadzenie napletka poniżej rowka zażołędnego. O ile u dzieci leczenie stulejki można w części przypadków rozpocząć od leczenia zachowawczego, o tyle  w przypadku dorosłych mężczyzn zawsze jest ona wskazaniem do zabiegu operacyjnego. Jedyną metodą chirurgiczną gwarantującą, że problem stulejki nie nawróci w przyszłości jest właśnie zabieg obrzezania.

Mężczyźni często decydują się na obrzezanie jeśli ich napletek jest zbyt luźny i szeroki lub też zbyt wąski. Zbyt wąski napletek może nawet w znacznym stopniu utrudniać właściwą codzienną higienę okolic intymnych i sprzyjać gromadzeniu się mastki pod napletkiem – jest to stan, który podnosi ryzyko rozwoju miejscowego stanu zapalnego i częstszego występowania infekcji. Udowodniono natomiast, że częste infekcje prącia w sposób znaczący zwiększają ryzyko zachorowania  na raka prącia przez mężczyznę, ale mogą również przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy u stałej partnerki. W przypadku napletka zbyt luźnego i szerokiego może dochodzić do odczuwania przez mężczyznę dyskomfortu podczas stosunku płciowego, który w znacznym stopniu może ograniczać doznania podczas współżycia. Taki stan może negatywnie wpływać na psychikę mężczyzny i odbijać się na jego relacjach damsko-męskich. W takiej sytuacji zabieg obrzezania może zostać wykonany ze względów higienicznych.

 

Zdarza się także, że mężczyzna decyduje się na zabieg obrzezania z przyczyn estetycznych lub kiedy chce on poprawić satysfakcję ze swojego życia seksualnego. Usunięcie napletka, który sam jest bogaty w receptory czuciowe, sprawia, że żołądź prącia nie jest stale nawilżana przez, co skóra na jego powierzchni nieznacznie grubieje. Prącie jest przez to mniej wrażliwe na bodźce odczuwane podczas kontaktu seksualnego, co powoduje, że mężczyzna dłużej utrzymuje erekcję i może wydłużyć czas trwania stosunku płciowego. Urolodzy mają jednak podzielone opinie co do ostatecznego wpływu obrzezania na jakość życia seksualnego i podkreślają, że nie powinno być ono przyczyną wykonywania tego zabiegu.

 

Warto wiedzieć, że zabieg obrzezania może zostać przeprowadzony w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i jego koszty pokrywane są wówczas przez NFZ. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy u pacjenta lekarz stwierdzi obecność wskazań medycznych do wykonania tego zabiegu. Natomiast jeśli mężczyzna zdecyduje się na obrzezanie ze względów np.estetycznych wówczas może wykonać prywatnie  w gabinecie urologicznym. Koszty tego zabiegu są różne m.in w zależności od doświadczenia lekarza wykonującego zabieg i wahają się od 500 do nawet 1500 zł. w różnych częściach Polski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *