Wiadomości medyczne

Sanatorium ? jak się skutecznie ubiegać?

Pobyt w sanatorium jest bardzo często kolejnym etapem leczenia szpitalnego. Ma on na celu przyspieszenie powrotu pacjentów do pełnej sprawności po przebytej chorobie. Warto więc skorzystać z możliwości wyjazdu, który wzmocni Twoje zdrowie. O czym więc należy pamiętać przy ubieganiu się o leczenie uzdrowiskowe? Poniżej znajdziesz kilka porad.

Krok pierwszy: skierowanie

Aby rozpocząć starania o wyjazd do sanatorium, należy udać się do swojego lekarza. To on po wcześniejszej konsultacji z Tobą wyśle wypełnione skierowanie (jak wygląda wzór takiego dokumentu możesz zobaczyć tu: http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/) wraz z kompletem badań do oddziału NFZ. Tam wniosek zostanie zarejestrowany, opatrzony odpowiednim numerem i rozpatrzony przez specjalistów. Jeśli decyzja funduszu będzie pozytywna, zostaniemy o tym poinformowani odpowiednim listem. Znajdziemy w nim m.in. numer skierowania, miejscowość, do której wyjedziemy, profil leczenia i czas oczekiwania na wyjazd. W razie odmownej odpowiedzi ze strony NFZ wszystkie dokumenty wracają do naszego lekarza. Od tej decyzji nie przysługuje pacjentowi odwołanie.

 

Czas oczekiwania

Lekarz specjalista ma 30 dni by dostarczyć skierowanie o leczenie sanatoryjne do oddziału NFZ. Jeśli Fundusz przychyli się do naszej prośby, pacjent zostaje wpisany na listę oczekujących na wyjazd. Średni czas oczekiwania przydzielenia miejsca w sanatorium wynosi ok. 18 miesięcy. Co jeśli jednak Twój wniosek nie doczekał się odpowiedzi? Wówczas zostaje on zaktualizowany po 18 miesiącach od daty wystawienia.

 

Miejsce pobytu

O tym dokąd wybierzesz się na leczenie sanatoryjne nie decyduje Twój lekarz prowadzący. Może on jedynie zasugerować we wniosku konkretne miejsce. Ostateczna decyzja należy do specjalisty lub rehabilitanta, który rozpatruje skierowanie.

 

Czy sanatorium jest darmowe?

Nie zawsze. Pobyt w sanatorium nie kosztuje pacjenta jeśli ten został skierowany do szpitala uzdrowiskowego. Za pobyt w sanatorium pacjent musi pokryć niektóre koszty (opłata klimatyczna, wyżywienie, zakwaterowanie). Wysokość ceny zależy np. od standardy pokoju. Oprócz tego NFZ nie odpowiada za dojazd do wyznaczonego miejsca. Z opłat dodatkowych zwolnione są dzieci między 3. a 6. rokiem życia. Należy jednak pamiętać, że rodzic musi pokryć już pełne koszty za pobyt w sanatorium. Młodzież szkolna kierowana jest na leczenie sanatoryjne w okresie wolnym od nauki i również zwolniona jest z opłat.

 

Kilka wskazówek:

  • Przed wysłaniem skierowania potrzebne będzie wykonanie wszystkich podstawowych badań (morfologia, OB., RTG płuc i badania moczu). Wszystkie możesz wykonać bezpłatnie.
  • Zwróć uwagę na to, czy lekarz rzetelnie wypisuje skierowanie na pobyt w sanatorium. Do najczęstszych błędów formalnych popełnianych przez lekarzy są chociażby brak pieczątki lub brak podpisu.
  • Pamiętaj, że wyjazd do uzdrowiska przysługuje Ci nie częściej niż raz na 18 miesięcy.
  • Warto wziąć ze sobą kopie odpowiednich dokumentów, komplet zrobionych badań oraz dowód tożsamości.

 

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: Wojciech Chentkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *