Artykuły medyczne

Seksuologia człowieka

Seksuologia to dziedzina naukowa zajmująca się szeroko pojętą seksualnością człowieka, a więc potrzebami seksualnymi, w tym zaburzeniami lub brakiem popędu seksualnego. Przed nami Walentynki – dzień, w którym zdecydowana większość par decyduje się na zbliżenie, co jednak z tymi, którzy nie są w stanie „sprostać zadaniu”?

Oziębłość seksualna zwana dysfunkcją seksualną (brakiem popędu) objawiająca się poczuciem braku potrzeb seksualnych to jedna z form zaburzeń w sferze erotyki. Nie wyklucza ona jednak pojawienia się pobudzenia i uzyskiwania satysfakcji ze stosunku płciowego. Osłabienie pożądania bywa symptomem czasami przejściowym, a czasami informuje o głębszych problemach natury psychologicznej.

W rzeczywistości popęd seksualny występuje, ale dochodzi do jego zahamowania wskutek okoliczności związanych z konfliktem między potrzebami a przeważającymi ograniczeniami. Ważne, aby nie pozostać z tym problemem sam na sam, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, najlepsze wyjście, to zgłosić się do poradni seksuologicznej i patologii współżycia. Tego typu poradnie znajdują się w każdym większym mieście. Problem, o którym niechętnie rozmawiamy stanie się wówczas mniejszy, bo przegadany z fachowcem, który wyznaczy skuteczną drogę do zdrowia.

Przyczyny oziębłości mogą być bardzo różne:
– choroby psychiczne,
– czynniki społeczne,
– urazy psychiczne,
– nieuświadamiane odrzucenie partnera,
– alkoholizm,
– niedorozwój narządu płciowego,
– zaburzenia hormonalne,
– dewiacje seksualne,
– stres i inne.

Jest to ten typ choroby, które sam nie minie. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą. Podjęcie leczenia, to danie sobie szansy na to, by było tak, jak przedtem, aby było normalnie.

Jeśli problem oziębłości seksualnej to także Twój problem rozpocznij walkę z nim od rozmowy z najbliższą Ci osobą. Wsparcie partnera to najważniejszy czynnik, który może być tym decydującym o powodzeniu terapii. Nie warto chować głowy w piasek, problem nie rozwiąże się sam, a upływ czasu spowoduje iż jeszcze bardziej zamkniemy się w sobie. Tu trzeba działać zdecydowanie i jedynym najlepszym rozwiązaniem jest pomoc lekarska.

Życząc wszystkim udanych Walentynek – życzę pomyślności we wszystkich sferach życia.

"Zdrowie seksualne jest integracją biologicznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych aspektów życia seksualnego, ważnych dla pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości."
 

Wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia)
 

 


 kliniki ginekologiczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *