Poradniki

Jak się obronić przed agresywnym psem?

Agresywne zwierzę możemy spotkać wszędzie, nawet na spacerze w centrum miasta. Co zrobić, aby uniknąć pogryzienia i jednocześnie nie wyrządzić krzywdy zwierzęciu?

Niektórzy właściciele wyprowadzają swoje psy bez kagańca i bez smyczy, bo przecież „Puszek nie gryzie, on chce się bawić!”. Niestety, nie zawsze scenariusz jest tak optymistyczny. Ciężko przewidzieć, kiedy zwierzę się nagle zdenerwuje lub poczuje zagrożone i zacznie atakować. Warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji, szczególnie jeśli jesteś akurat ze swoim dzieckiem lub psem.

Jak rozpoznać zagrożenie?

Groźne psy to nie tylko te bezdomne, ale także takie, które mają właściciela. Niestety, czasem właściciel jest na tyle nieodpowiedzialny, że nie pilnuje swojego pupila. Warto wiedzieć, jakie są oznaki agresji u psa, aby odpowiednio wcześniej zareagować. Mowa ciała psa może nam bardzo wiele powiedzieć o tym, jak się czuje zwierzę i co może zaraz zrobić. Oznaki agresywnego zachowania to nie tylko szczekanie i warczenie. Zwróć uwagę na ogon – jeśli jest nastroszony, pies chce zaatakować. Sygnałem agresji jest też ogon w kształcie litery S. Pies okazuje brak akceptacji dla czyjejś dominacji przez przyjęcie pozy z łapami przy sobie i wysunięciem ciała do przodu. Jeśli przeciwnik rozpocznie walkę, pies nie zawaha się zaatakować. Sygnałem do ataku jest także sierść zjeżona wzdłuż pleców.

Przed psem nie należy uciekać

Choć w momencie zagrożenia ucieczka jest zwykle pierwszą myślą, warto działać z głową. Uciekanie może sprowokować psa do pobiegnięcia za Tobą i zaatakowania. Jeśli pies warczy, ale nie rusza się z miejsca, spróbuj się powoli wycofać i zniknąć z zasięgu wzroku psa. Nie odwracaj się, aby móc cały czas obserwować reakcję psa. Cofaj się przodem do zwierzęcia i nie patrz mu w oczy – wpatrywanie się w oczy oznacza dominację i pies może Cię zaatakować.

Czym mogę się bronić?

pies-atakNajpopularniejszymi narzędziami do obrony przed zwierzętami są gazy pieprzowe i odstraszacze. Gaz pieprzowy to tanie i skuteczne narzędzie. Czym różni się gaz pieprzowy na psa od zwykłego, przeznaczonego do obrony przed człowiekiem? Psy są bardziej wrażliwe, mają wyczulony węch, dlatego w gazach pieprzowych na psy stężenie kapsaicyny (substancji czynnej, występującej na przykład w ostrych papryczkach) jest niższe. Dzięki temu możemy się skutecznie obronić nie wyrządzając krzywdy zwierzęciu, a tylko je odstraszając.

Innym sposobem są odstraszacze na zwierzęta. Skuteczne odstraszacze psów to urządzenia, które emitują fale o wysokiej częstotliwości. Są niesłyszalne dla ludzi, a u psów powodują niepokój, lęk i niechęć do zbliżania się. Takie rozwiązanie nie uszkadza słuchu psa, a jedynie odstrasza zwierzę, które czuje dyskomfort i woli się oddalić, niż zaatakować. Odstraszacze to małe urządzenia, które można nosić zawsze przy sobie i użyć w razie potrzeby. Działają na odległość nawet 7 metrów, dzięki czemu możemy się bronić, zanim agresywny pies znajdzie się zbyt blisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *