Dieta

Jak sprawić, by smażenie było zdrowe?

Smażenie generalnie nie jest rekomendowane dla osób chcących odżywiać się zdrowo. Czasami jednak chcemy skorzystać z tej metody przygotowywania dań, ponieważ jest ona jedyną, aby przygotować coś wyśmienitego. Jak wobec tego smażyć, aby robić to bez ryzyka dla naszego organizmu?

Potrawy możemy smażyć na różnych tłuszczach, a także przez określony czas. Najzdrowiej smażyć krótko i bez tłuszczu, na co pozwalają niektóre patelnie. Aby jednak potrawy miały lepszy smak, lepiej dodać nieco tłuszczu. Co warto wybrać?

 

Dobry tłuszcz do smażenia

Na sklepowych półkach znaleźć możemy wiele różnych olejów oraz innych tłuszczów przeznaczonych do smażenia. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy nadaje się dobrze do tego celu. Przede wszystkim należy zrezygnować ze smażenia na tłuszczach zimnotłoczonych i nierafinowanych, ponieważ są one przeznaczone do spożywania tylko na zimno. Gdy będziemy próbowali na nich smażyć, szybko się spalą i zaczną wydzielać szkodliwe związki.

 

Do smażenia warto wybierać tłuszcze rafinowane, które mają wyższy punkt dymienia, czyli mogą spalić się w wyższej temperaturze. Dobrym pomysłem może być na przykład olej kokosowy do smażenia, olej z pestek winogron, masło klarowane czy smalec.

 

Olej powinien być też dodany na patelnię w niewielkiej ilości, ponieważ w przeciwnym przypadku potrawa zrobi się za tłusta. Gdy chce się smażyć takie dania jak kotlety, frytki, placki, należy pamiętać o tym, aby nakładać je tylko na rozgrzany olej – gdy będzie on za chłodny, wtedy potrawy wchłoną go w dużej ilości.

 

smazenie

Gdzie kupować dobre oleje?

Obecnie są one coraz lepiej dostępne, dlatego można kupować je nawet w mniejszych sklepach. Bez problemu kupimy na przykład olej kokosowy do smażenia, olej z pestek winogron czy masło klarowane.

 

Wiele takich produktów oferują też sklepy on-line, na przykład Guiltfree.pl, który specjalizuje się w sprzedaży zdrowych, dietetycznych produktów. W sklepie Guiltfree.pl możesz zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebne do prowadzenia pysznej i zdrowej diety!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *