Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Stawy kolanowe po urazach

Organizm człowieka tworzy wiele rozmaitych narządów oraz układów, dzięki którym każdy z nas może swobodnie oddychać, poruszać się i porozumiewać, a w rezultacie zaspokajać podstawowe potrzeby. Jeśli jednak jakikolwiek, nawet niewielki, element przestanie prawidłowo funkcjonować, może mieć to znaczny wpływ na jakość codziennego życia.

Budowa stawu kolanowego

Staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka, łączący kość udową i kość piszczelową. Składa się on z trzeszczki, przybierającej postać rzepki, oraz dwóch łąkotek, dopasowujących powierzchnie stawowe w czasie ruchów. Staw kolanowy umożliwia zginanie i prostowanie kończyny, ale również wykonywanie ruchów rotacyjnych, w związku z czym został sklasyfikowany jako staw złożony.

Ze względu na ogromne przeciążenia, na jakie jest narażony, posiada dodatkowe wzmocnienia w postaci więzadeł zewnętrznych oraz bardzo silnych i wytrzymałych więzadeł wewnętrznych. Mimo wszystko stawy kolanowe są niezwykle podatne na różnorodne urazy, a uszkodzenia mechaniczne elementów je tworzących mogą wywoływać silny ból kolana.

Urazy stawów kolanowych

Urazy stawów kolanowych nie należą do rzadkości, a borykają się z nimi przede wszystkim zawodowi sportowcy i osoby prowadzące bardzo aktywny tryb życia. Wśród najczęściej występujących urazów wyróżnić można zwichnięcie, polegające na naciągnięciu lub zerwaniu więzadła, zapalenie ścięgien lub torebki stawowej, uszkodzenie łąkotek oraz złamanie i przemieszczenie kości.

Jakikolwiek uraz tego stawu praktycznie w każdym przypadku wiąże się z niestety z bólem kolana, który może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jednak właściwa diagnoza, leczenie, a także zastosowanie się do zaleceń lekarzy z pewnością przyspieszy powrót do pełnej sprawności i zniweluje nieprzyjemne odczucia związane z powstałym urazem.

Jak unikać urazów stawów kolanowych?

Przestrzegając kilku prostych zasad można z powodzeniem uniknąć urazu stawu kolanowego lub zminimalizować jego ewentualne skutki. Ogromne znaczenie ma między innymi wybór odpowiedniego obuwia sportowego, przystosowanego do konkretnej dyscypliny. Dobrej jakości buty gwarantują stabilizację, a ponadto w maksymalnym stopniu pomagają odciążyć stawy.

Dodatkowo, w celu uniknięcia urazów stawu kolanowego, poleca się noszenie ochraniaczy na czas aktywności fizycznej. Nie możemy również zapominać o rozgrzewce przed treningiem, dzięki której możemy stopniowo przygotować stawy kolanowe na wysiłek. Na zakończenie warto wykonać kilka ćwiczeń wzmacniających i poprawiających elastyczność ciała.

Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej obciążanych stawów w ciele człowieka, a ich urazy nie są zarezerwowane jedynie dla profesjonalnych sportowców. Ból kolan, wywołany uszkodzeniem jednego z elementów tworzących staw, powinien być wystarczającym powodem do konsultacji z lekarzem, który z pewnością pomoże w szybkim powrocie do zdrowia i aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *