Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Stomatologia – próchnica zębów

Stomatologia jest działem medycyny, która zajmuje się leczeniem zębów. Próchnica zębów jest powszechnym zjawiskiem, które narzuca konieczność profesjonalnego leczenia i regularnych, profilaktycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Na przebieg i rozwój próchnicy wpływa kilka czynników, które w znaczący sposób pogarszają stan uzębienia. Stomatolog Warszawa do najważniejszych zalicza ilość produkowanej śliny, która w naturalny sposób oczyszcza jamę ustną oraz bakterie produkujące kwasy i niszczące twarde tkanki zębów. Na powstawanie próchnicy wpływa również dieta, w której pojawia się nadmierne spożywanie słodyczy. Liczne zagłębienia i bruzdy na zębach są również miejscami narażonymi na pojawienie się próchnicy.

Stomatologia wyróżnia kilka rodzajów próchnicy. Próchnica kwitnąca pojawia się najczęściej u młodych osób i w szybkim tempie atakuje wiele zębów. Na zębach mlecznych u dzieci może pojawić się bardzo szybko próchnica wczesna lub butelkowa. Próchnica przewlekła pojawia się u dorosłych i starszych osób a próchnica wtórna występuje w okolicach wcześniej położonego wypełnienia.

Stomatolog Poznań w celach profilaktycznych zaleca regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych przynajmniej 2 razy w roku. Należy dokładnie czyścić zęby i język szczoteczką co najmniej dwa razy dziennie i używać nici dentystycznych aby usunąć resztki pokarmu z przestrzeni zębowych. Szczoteczka powinna być miękka i wymieniana co 3 miesiące lub częściej, jeśli jej stan wskazuje na zużycie. Należy używać past do zębów zawierających fluor i płukanek wzmacniających szkliwo. Dieta powinna być zrównoważona, spożycie produktów zawierających cukier i skrobię powinno być ograniczone.

K-S-A

Tekst przygotowany przy współpracy z https://idealmed.com.pl/stomatolog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *