Suplementy diety

Stosowanie kwasu tolfenamowego w leczeniu migreny

Cierpisz na migrenę? Wydaje ci się, że tylko specjalistyczne leki dostępne na receptę mogą pomóc w opanowaniu bólu? To nieprawda! Od niedawna bez recepty dostępny jest kwas tolfenamowy, substancja polecana przez neurologów.

Czym jest migrena? To pulsujący, jednostronny ból głowy trwający od kilku godzin do nawet kilku dni. U każdego chorego przebiega inaczej i dlatego bardzo trudno jest znaleźć uniwersalny lek, który pomaga wszystkim pacjentom. Niektórym wystarcza zażycie zwykłego, niesteroidowego leku przeciwzapalnego (opartego na szeroko dostępnych substancjach, jak ibuprofen czy paracetamol), niektórzy sięgają po tryptany zapisywane przez lekarza. Nie każdy wie, że w aptece bez recepty dostępne są też bardzo skuteczne leki zawierające kwas tolfenamowy. Warto dowiedzieć się więcej o tej substancji.

Jakie leki mogą pomóc

Wśród leków, które są skuteczne w leczeniu ataków migreny, wymienia się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które blokują recepcję bólu. Należą do nich te tabletki, które kupisz nie tylko w aptece, ale i w każdym kiosku czy sklepie. Ich działanie jest skuteczne tylko w niektórych przypadkach, gdyż pacjenci skarżący się na ból migrenowy o średniej lub dużej intensywności potrzebują bardziej zaawansowanych substancji.

Mogą do nich na przykład należeć tryptany, które dobiera lekarz. Ich działanie polega na zwężaniu naczyń mózgowych oraz hamowaniu uwalniania neuroprzekaźników z zakończeń włókien nerwowych. Substancją, która według badań jest bardzo skuteczna w walce z atakiem bólu migrenowego jest także kwas tolfenamowy, dostępny od niedawna bez recepty. 

Kwas tolfenamowy na ostry ból

To substancja wykazująca dużą skuteczność, polecana jako jeden z leków pierwszego rzutu w Wytycznych Amerykańskiej Akademii Neurologii oraz Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych. Jej działanie z jednej strony jest podobne do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, gdyż polega na blokowaniu odczuwania bólu. Dodatkowo jednak hamuje  aktywność lipooksygenazy, zmniejszając produkcję leukotrienów. Co to oznacza? Leukotrieny B4 to substancje nadmiernie uwalniane podczas ataku migreny, zatem kwas tolfenamowy pomaga przerwać aktywność enzymu mogącego pośrednio wpływać na pojawienie się bólu.

Jak i kiedy zażywać

Jeśli cierpisz na migrenę z aurą, lek z kwasem tolfenamowym zażyj już w tej fazie. To właśnie w takim wypadku masz największe szanse na uniknięcie ostrego ataku bólu. Już około 30 minut po zażyciu jednej tabletki zawierającej 200 mg tej substancji ulga powinna być odczuwalna. W razie potrzeby dawkę można powtórzyć. Kwas wykazuje dużą wchłanialność, nawet do 85%. Dla porównania, inne leki, jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy mają wchłanialność na poziomie 70%.  Leki z kwasem tolfenamowym wykazują też mniej działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, dlatego polecane są osobom o wrażliwym żołądku. Dodatkowo, obserwuje się o wiele rzadsze nawroty migreny u chorych, którzy łączą stosowanie kwasu tolfenamowego z tryptanami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *