Wiadomości medyczne

Czy stosowanie lasera w medycynie jest potrzebne?

Laser jest urządzeniem emitującym promieniowanie elektromagnetyczne. Coraz częściej stosowany w wielu branżach. Jednym z największych sektorów wykorzystywania wiązek lasera jest niewątpliwie medycyna.

Sprawdźmy dokładniej, za co odpowiada laser w wybranych podkategoriach, czyli w chirurgii, stomatologii oraz dermatologii. Pozwoli to na odpowiedź na postawione pytanie, a zatem czy stosowanie lasera jest przydatne.

Warto wspomnieć, że pierwszy laser w branży medycznej stosowany był w latach 60-tych. Obecnie wykorzystywane są do diagnostyki oraz terapii różnorodnych schorzeń, a także zapewniają niezastąpione oświetlenie podczas operacji. Przede wszystkim służy obróbce tkanek w postaci cięcia, koagulacji, odparowania oraz rozrywania, fragmentacji, czy kawitacji.

 • lasery chirurgiczne – stosowane są głównie do cięcia tkanek i ich koagulacji, szczególnie w związku z nowotworami złośliwymi oraz martwicą oparzeniową. Jego zastosowanie pozwala na uzyskanie tzw. „suchego” pola operacyjnego, co znacznie minimalizuje utratę krwi. Ponad to nie powoduje znacznych urazów mechanicznych oraz zapobiega bezpośredniego kontaktu noża z guzem.
 • lasery stomatologiczne – stosowane są głównie piokosekundowe impulsy laserowe. Wynika to z konieczności ograniczenia oddziaływania stałej wysokiej temperatury na zęba. Dzięki zastosowaniu techniki laserowej w gabinecie stomatologicznym, pozwala to na zmniejszenie bólu, spowodowanym m.in. wibracjami w przypadku stosowania tradycyjnych metod.
 • lasery dermatologiczne – używane głównie do koagulacji skórnych zmian naczyniowych i nowotworowych. Niewielka wiązka lasera pozwala na precyzyjne, punktowe oddziaływanie. Działanie lasera w zakresie dermatologii jest wykorzystywane także:
  – do usuwania naczyniaków powstałych przy odmrożeniach, 
  – podczas leczenia oparzeń, co pozwala na zdjęcie warstwy spalonej skóry i odsłonięcie zdrowej, ułatwiając proces gojenia,
  – do usuwania tatuaży i włosów,
  – do rozjaśniania skóry oraz przywracania jej uczucia gładkości, 
  – do usuwania blizn, znamion i niewielkich brodawek,
  – do niwelowania blizn po zmianach trądzikowych, zmarszczek i przebarwień.

Podsumowując działanie lasera, jego zastosowanie jest wszechstronne i przyczynia się do znacznego zmniejszenia inwazyjności operacji, czy zabiegu, a także podnosi poziom bezpieczeństwa pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *