Artykuły dziecko,  Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie,  Nowości medyczne,  Wiadomości medyczne

Style życia współczesnego dziecka w wieku 7-9 lat

Styl życia jest jednym z najważniejszych warunków prawidłowego rozwoju dziecka. Jest czynnikiem kształtującym się poprzez wzajemnie oddziaływanie na siebie warunków życia oraz wzorów zachowań. Dzieci od najmłodszych lat starają się naśladować osoby dorosłe głównie rodziców oraz wychowawców, dlatego ważne jest świadome przekazywanie wiedzy na temat promocji zdrowia.

„Do podstawowych zachowań zdrowotnych należą: racjonalne odżywianie, aktywność ruchowa, niepalenie tytoniu, spożywanie alkoholu w sposób nieszkodzący zdrowiu, przeciwdziałanie uzależnieniom, radzenie sobie ze stresami oraz właściwe relacje między ludźmi” . Rodzice mają za zadanie stwarzanie dziecku odpowiednich warunków życia, które będą wiązały się ze zdrowym stylem życia. Postaram się przybliżyć style życia współczesnego dziecka w oparciu o powyższe elementy wchodzące w skład zachowań zdrowotnych.

Jednym z elementów prowadzenia zdrowy styl życia jest odpowiednie żywienie. Bardzo duża liczba dzieci jest nieprawidłowo żywiona, co może sprzyjać różnym chorobom takim jak na przykład otyłość, anemia. W codziennych posiłkach najczęściej brakuje systematycznego spożywania mleka, jego przetworów, a także warzyw i owoców oraz produktów bogatych w błonnik.
Kolejnym problemem jest też zła organizacja żywienia. Posiłki spożywane są przez dzieci nieregularnie oraz w pośpiechu. Często dzieci nie zjadają pierwszego śniadania, które jest jednym z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. W bardzo trudnej sytuacji znajdują się dzieci dojeżdżające do szkół, gdyż w ciągu dnia zjadają tylko dwa-trzy posiłki dziennie. Dość powszechne stało się stosowanie kuracji odchudzających przez młode dziewczęta, które starają się dążyć do ideału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *