Zapisz sie do newsletter'a

 

Szkolenie medyczne


LAPAROSKOPIA – ZASTOSOWANIE I KIERUNKI ROZWÓJU W GASTROLOGII
2010-04-28

Wiedza i praktyka
Już ponad 20 lat stosuje się w Polsce technikę laparoskopową. Początkowo wyłącznie
w zakresie diagnostyki, a następnie również zabiegów, których zakres ciągle się poszerza. Przechodzą one na kolejne etapy specjalizacji, zwłaszcza jeśli chodzi o schorzenia przewodu pokarmowego. W tej chwili wykonuje się operacje i zabiegi, których granicą są jedynie możliwości operującego, a także jego umiejętności i warsztat, który doskonali się poprzez godziny przepracowane przy wykonywaniu operacji, ale również szkolenia, które podnoszą kwalifikacje. Zwłaszcza młodzi koledzy dbają o to, aby znać się na laparoskopii, co bardzo cieszy, bo być może przed nami etap chirurgii robotowej. - mówi Prof. CMKP* dr hab. med. Wiesław Tarnowski, Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego im. Prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie, który we współpracy firmą MEDIM, wyłącznym dystrybutorem sprzętu laparoskopowego firmy STORZ, 22 i 23 kwietnia będzie prowadził warsztaty laparoskopowe dla specjalistów z zakresu gastroenterologii, w jednej z najnowocześniejszych placówek szkoleniowych – Klinice Koni SGGW w Warszawie.


Połączenie doświadczenia i możliwości medycyny i weterynarii procentuje od wielu lat wynikami poprawy leczenia zarówno ludzi, jak i zwierząt w obszarze farmakologii i zabiegów. Klinika Koni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest najnowocześniejszym ośrodkiem w Polsce, przystosowanym do przeprowadzania warsztatów dla lekarzy i weterynarzy wielu specjalności, także chirurgów. Możliwość korzystania z takiej bazy sprzętowej i merytorycznej stwarza świetne warunki do przeprowadzania szkoleń, podkreśla Prof. Tarnowski i dodaje: Jeśli chirurg jest dobrze wyszkolony, to można zrobić tą techniką absolutnie wszystko. Poczynając od chirurgii przełyku, poprzez chirurgię żołądka, dróg żółciowych, aż po chirurgię trzustki (choć w tej chwili te ostatnie zabiegi wykonywane są dość sporadycznie). Do operacji  bardzo trudnych, ale oczywiście wykonywanych laparoskopowo, należą zabiegi w obrębie jelita grubego, a także rozpoczynająca się w Polsce, znajdująca coraz większe uznanie chirurgia otyłości. Można powiedzieć, że cała jama brzuszna jest terenem „wdzięcznym” dla chirurgii laparoskopowej i ta metoda doskonale sprawdza się w zabiegach w tym obrębie.


Kierunki rozwoju i cele
Prof. Tarnowski zaznacza, że warsztaty na trenażerach to jeden z ważniejszych etapów w edukacji chirurgów laparoskopowych. Rozwój technik laparoskopowych koncentruje się na maksymalizacji korzyści dla pacjenta i pomniejszaniu ich inwazyjności. W obecnej chwili szeroko „sprawdzane” są zabiegi typu S-Portal (SILS), czyli przez jeden otwór, oraz zabiegi typu NOTES – przez naturalne otwory działa. Nie chodzi bynajmniej o kwestie kosmetyczne, ale o precyzję i jakość wykonania operacji, co przekłada się bezpośrednio na stan chorego. Wyższość laparoskopii nad tradycyjnymi metodami operacyjnymi Prof. Tarnowski widzi również w obsłudze sprzętowej: stosowany obecnie sprzęt jest bardzo wysokiej jakości i wielorazowego użytku, a ponadto poddawany jest nowoczesnej dezynfekcji, co powoduje, ze znacznie zmniejsza się ryzyko jakiegokolwiek zakażenia, czego zawsze w chirurgii się obawiamy. Istotne jest również to, że używany obecnie sprzęt można rozłożyć na najmniejsze elementy, co powoduje, że proces sterylizacji przebiega wyjątkowo dokładnie. W związku z tym urządzenia i narzędzia, zastosowane w trakcie zabiegu, są w 100 procentach bezpieczne dla pacjenta.

Pacjenci zyskują najwięcej
Laparoskopia została wymyślona dla pacjentów i im ma służyć, podkreśla Prof. Tarnowski: Przede wszystkim jest to korzyść dla pacjenta, którą kierujemy się zawsze przy stosowaniu nowoczesnych metod leczenia. Pacjent nie odczuwa takiego bólu, jak w przypadku operacji klasycznej. Na uwagę zasługuje także krótszy czas rekonwalescencji, np. szybciej wraca czynność przewodu pokarmowego i ogólnie pacjent szybciej powraca do zdrowia. Zdecydowanie szybciej wraca też prawidłowa perystaltyka, co znacznie zmniejsza  zagrożenie zatorowo-zakrzepowe. Praktycznie drugiego dnia po operacji pacjent może już wstać, chodzić – co w przypadku wcześniej wykonywanych operacji metodą klasyczną przedłużało się do 6-10 dni. Jeśli chodzi o przebieg rekonwalescencji, w tej chwili po około 6 dniach pacjent może już wrócić bezpiecznie do domu.
 

Rozwój sprzętu medycznego w zakresie urządzeń operacyjnych koncentruje się przede wszystkim na optymalizacji wizualnej pola operacyjnego, ale również na zwiększaniu precyzji wykonywania wszystkich niezbędnych czynności operacyjnych, a w tym cięcia i szycia – mówi Bogusław Czajkowski Product Manager z firmy MEDIM. Rozwój laparoskopii ten proces znacząco przyspiesza i tym samym poprawia standard leczenia schorzeń, coraz częściej dotykających Polaków, jakimi są problemy przewodu pokarmowego w obszarze połączenia przełykowo-żołądkowego czy jelita grubego, nie wspominając już o otyłości.


Zaproszenia dla mediów
Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem przedstawiciela redakcji w pierwszym dniu warsztatów (wykłady i dyskusje) oraz rozmową z ekspertem  Prof. Wiesławem Tarnowskim prosimy o kontakt z Multi Communications: Joanna Heyda (604 796 808, joanna.heyda@multipr.pl) lub Barbara Matusik (604 089 960, barbara.matusik@multipr.pl).
 

Program
22 kwietnia 2010
godz. 9.45 Wykłady pt.: „Ergonomia w laparoskopii.” Prof. Włodzimierz Baranowski.
godz. 10.00 Wykład, pt.: „Powikłania po operacjach laparoskopowych.” Prof. Wiesław Tarnowski.
godz. 10.15 Możliwość rozmowy z ekspertem.

godz. 10.30 Wykład „Optymalnie wyposażony zestaw laparoskopowy – aspekty techniczno- sprzętowe.” Bogusław Czajkowski, MEDIM.

Przerwa i zajęcia praktyczne dla lekarzy.

13.20 obiad i dyskusja – możliwość rozmowy z ekspertem.

Termin kolejnych warsztatów laparoskopowych
Warsztaty prowadzone przez Prof. Wiesława Tarnowskiego odbędą się ponownie w dniach 21-22 października 2010, w Klinice Koni SGGW, w Warszawie. Zapisy: www.medim.pl.

Kontakt:
Joanna Borczak                          Bartosz Lewicki
MEDIM                                          Multi Communications
tel. 22 570 90 57                        tel. 0-664 465 718
e-mail: jbt@medim.pl               e-mail: bartosz.lewicki@multipr.pl

*CMKP – Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego

Firma MEDIM od 20 lat zaopatruje służbę zdrowia w sprzęt medyczny i jednocześnie jest twórcą Akademii Zabiegów Małoinwazyjnych "EndoEkspert". W swoich rozwiązaniach w zakresie endoskopii diagnostycznej, zabiegowej i telemedycynie opiera się na systemach światowego lidera tej dziedziny – KARL STORZ ENDOSKOPE. Wprowadza do codziennej praktyki klinicznej najnowsze techniki małoinwazyjne – obecnie są to unikalne i rewolucyjne roboty chirurgiczne da Vinci INTUITIVE SURGICAL. W swojej ofercie posiada również urządzenia do mycia, dezynfekcji, sterylizacji oraz środki dezynfekujące znanych marek.




Chcesz otrzymywać najnowsze szkolenia medyczne, zapisz się do naszego newslettera!


Zdrowie Publiczne
Start | Konferencje medyczne | Szkolenia medyczne | Artykuły | Nowości medyczne | Oferty pracy | Kontakt
© 2009 www.zdrowie-publiczne.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone
Portal www.zdrowie-publiczne.com.pl to źródło informacji o zdrowiu rozpatrywanym z punktu widzenia różnych dyscyplin nauki. Zdrowie Publiczne, bowiem skupia w sobie szereg nauk ścisłych i humanistycznych. Te najbardziej oczywiste i najszybciej nasuwające się na myśl podczas analizowania dziedziny nauki, jaką jest zdrowie publiczne to: medycyna, psychologia, socjologia, dietetyka, ekonomia, promocja zdrowia, pedagogika, zarządzanie, prawo i wiele wiele innych. Na portalu będziemy prezentować artykuły dotyczące zdrowia w szerokim tego słowa znaczeniu, a także szkolenia medyczne, konferencje medyczne oraz oferty pracy dla absolwentów uczelni medycznych. Zapraszamy.