Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Zdrowie i Uroda

Szpecące blizny i metody ich usuwania

Współczesna medycyna zna kilka sposobów na skuteczne usunięcie blizn, jednak nigdy nie jest to ich całkowite zniwelowanie w taki sposób, aby skóra wróciła do poprzedniego wyglądu.

Tak naprawdę pod tym pojęciem kryje się więc proces polegający na maksymalnym zmniejszeniu widoczności blizny, co osiąga się przeróżnymi metodami.

Można zrobić to inwazyjnie, operacyjnie (stosowane przy dużych bliznach), przy użyciu lasera frakcyjnego, specjalnych plastrów, masek i opasek lub za pomocą preparatów farmaceutycznych, wśród których wyróżnia się maść na blizny.

Ważne jest to, aby odpowiednio dopasować metodę do rodzaju, wielkości i charakteru blizny.

Metody inwazyjne

Sposobem rzadko stosowanym poza naprawdę poważnymi przypadkami, głównie związanymi z bliznami po ciężkich oparzeniach, jest wykorzystanie chirurgii plastycznej.

Przez chirurgiczny zabieg kosmetyczny usuwa się przyrosty bliznowe, czyli całą wypukłą tkankę odznaczającą się na skórze. Zostaje ona poddana całkowitemu wycięciu przez chirurga. Innym sposobem inwazyjnego usuwania blizn są zabiegi wykonywane za pomocą specjalnego lasera; są one jednak dość bolesne i mogą powodować spory dyskomfort fizyczny.

blizny-metody

Dodatkowo należy je regularnie powtarzać, co w przypadku większych blizn zajmuje nawet kilka miesięcy. Z tego powodu, ale również ze względów finansowych, zdecydowanie większą popularnością cieszą się metody nieinwazyjne, które można spokojnie i bez obaw stosować już pierwszego dnia po zdjęciu opatrunku i zagojenia się rany.

Metody nieinwazyjne

Wśród tej grupy metod wyróżnia się maski uciskowe, opaski, plastry oraz balsamy, maści, kremy i żele, które wsmarowuje się w blizny. Nieinwazyjne sposoby są tanie, bezbolesne, ale niestety wymagają ogromnej cierpliwości – pierwsze efekty widoczne są dopiero po kilku tygodniach stosowania takich środków.

Skutki są jednak całkowicie trwałe; maść na blizny rozmiękcza skórę, pobudza komórki na tkance bliznowatej, regeneruje zdrowy naskórek i sprawia, że blizna powoli, ale regularnie zanika, pozostawiając po sobie w końcu jedynie nikły ślad.

Maści dostępne są w aptekach bez recepty, jednak przed zakupem warto poradzić się farmaceuty lub lekarza, który konkretnie środek wybrać. W zależności od rodzaju blizny, maści posiadają bowiem bardzo często dodatkowe składniki aktywne, które przyśpieszają proces ich usuwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *