Zdrowie i Uroda

Szponowatość paznokci – wygraj z chorobą

Szponowatość paznokci to przypadłość, o której stosunkowo niewiele się mówi. Zazwyczaj dotyczy kobiet oraz osób starszych. Większość ludzi, dotkniętych schorzeniem zakłada, że ciemnienie i zrogowacenie paznokci to naturalna kolej rzeczy. Tymczasem szponowatość paznokci jest schorzeniem, mogącym znacznie pogorszyć komfort życia. Czym charakteryzuje się ta przypadłość i jak ją leczyć? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania.

Szponowatość paznokci – charakterystyka

Paznokcie szponowate już na pierwszy rzut oka różnią się od tych o zdrowej płytce. Schorzenie zazwyczaj dotyczy stóp, bardzo rzadko można je zdiagnozować na dłoniach. Charakteryzuje się przerostem, wydłużeniem, a także zgrubieniem płytki paznokcia. Paznokcie osoby dotkniętej szponowatością, zmieniają swój kolor. Zazwyczaj przybierają barwę żółtą, szarozieloną lub ciemnobrązową. Ich cechą charakterystyczną jest niezwykła twardość oraz wzrost na zewnątrz stopy.

Paznokcie szponowate są grube i zawijają się, tworząc tak zwane “baranie rogi”. Dodatkowo są oddzielone od podłoża, a wolną przestrzeń pod paznokciami wypełnia zrogowaciała tkanka, która utrudnia ich wzrost. Wyglądem często przypominają szpony drapieżnych ptaków. Schorzenie zazwyczaj dotyczy palucha, jednak często występuje też na paznokciach pozostałych palców. Szponowatość paznokci sprawia, że domowy pedicure jest właściwie niemożliwy do wykonania, dlatego warto jak najszybciej wybrać się do podologa.

Profilaktyka szponowatości paznokci

Osoby starsze, szczególnie narażone na tę przykrą dolegliwość, bezwzględnie powinny:

 • nosić luźne obuwie,
 • używać butów, wykonanego z naturalnych surowców,
 • unikać używania ostrych przedmiotów do wykonywania codziennego pedicure’u,
 • zaopatrzyć się w specjalne wkładki korygujące w przypadku deformacji stóp.

Przyczyny szponowatości paznokci

Wiele chorób paznokci to efekt noszenia zbyt ciasnego obuwia. Nie bez powodu problem ten w dużej mierze dotyka kobiet. Panie szczególnie często noszą buty o bardzo wąskich “noskach”. Również obuwie na obcasie, powodujące stałe zsuwanie się stopy i nacisk na paznokcie, może być przyczyną ich szponowatości. Inne powody schorzenia to:

 • częste urazy mechaniczne,
 • nieodpowiednia dieta, powodująca niedożywienie paznokcia,
 • niektóre przypadki cukrzycy,
 • nieregularne obcinanie paznokci,
 • zaburzenia krążenia,
 • nieodpowiednia higiena,
 • skłonności genetyczne.

Leczenie szponowatych paznokci

paznokcieSamodzielne poradzenie sobie ze szponowatością paznokci jest właściwie niemożliwe. Interwencja podologa lub chirurga to jedyny sposób na zwalczenie problemu. Bez względu na wiek osoby, u której występuje schorzenie, należy udać się do odpowiedniego lekarza. Pamiętaj, że szponowatość paznokci to choroba, a nie objaw upływającego czasu.

Szponowatość paznokci wyklucza wykonywanie domowego pedicure’u. Tradycyjne cążki do obcinania mogą okazać się nieskuteczne. Właśnie dlatego warto wybrać się do gabinetu podologicznego. Lekarz, dysponujący odpowiednimi narzędziami bez większych przeszkód upora się z naszym problemem. Zabieg przywróci estetykę chorym paznokciom, a także zredukuje dolegliwości bólowe.

W przypadku bardzo zaawansowanej szponowatości paznokci niezbędna będzie interwencja chirurga. Lekarz usunie płytkę paznokcia, z równoczesnym zniszczeniem macierzy. Nie jest to zabieg bezbolesny, jednak daje naprawdę wspaniałe rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *