Poradniki

Szybki sposób na wyrównanie poziomu cukru u diabetyka

diabetes-1270346_1280-1Leczenie cukrzycy insuliną może skutkować zbyt dużym obniżeniem poziomu cukru we krwi. Pojawia się wtedy tzw. hipoglikemia poinsulinowa. Poziom cukru w tym stanie można wyrównać, podając glukozę w proszku, tabletkach lub żelu.

Dlaczego kontrola poziomu cukru u cukrzyków jest istotna?

Kontrolowanie poziomu cukru u diabetyków zdecydowanie zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań cukrzycy. Zbyt wysoki poziom glukozy uszkadza naczynia krwionośne i wywołuje m.in. choroby serca, układu krążenia oraz mózgu. Leczenie cukrzycy ma więc na celu obniżenie stężenia cukru we krwi. Reguluje się go, np. podając insulinę. Niestety czasami wywołuje ona zbyt duży spadek poziomu glukozy. Powstaje wtedy tzw. hipoglikemia poinsulinowa. Glukoza dla diabetyków służy do unormowania stężenia cukru. Ilość glukozy zalecana przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wynosi 10-20 g. Po jej podaniu należy odczekać 10-20 minut i wykonać badanie glukometrem, aby oznaczyć poziom cukru. W razie potrzeby trzeba powtórnie podać glukozę i zbadać chorego za kolejne 10-20 minut. Ważne, aby pacjent w trakcie epizodu hipoglikemii nie ulegał panice i nie zażywał ilości cukru przekraczającej zalecaną dawkę. Po wyrównaniu stężenia cukru powinien zjeść niewielki posiłek z węglowodanów złożonych np. kromkę chleba pełnoziarnistego z warzywem, plasterkiem wędliny lub sera. Po godzinie należy wykonać u niego powtórne badanie glukometrem.

Rodzaje glukozy dla cukrzyków

  • Płynna glukoza

Tzw. płynna glukoza to zazwyczaj saszetka z żelem. Jej zawartość szybko się wchłania. Wygodne opakowanie sprawia, że można je mieć zawsze pod ręką. Zalecana dawka to 1-2 saszetki produktu. Wystarczy rozerwać ją w oznaczonym nacięciem miejscu i wycisnąć żel do ust. Po 15 minutach należy zmierzyć poziom glukozy we krwi. Jeśli wynik pokazuje zbyt niskie stężenie cukru, można przyjąć 1 lub 2 porcje więcej.

  • Glukoza w tabletkach

Glukoza w tabletkach pozwala uzupełnić niedobór glukozy spowodowany hipoglikemią poinsulinową. Objawy łagodnego niedocukrzenia można zlikwidować, ssąc tabletki. W sytuacji, gdy poziom cukru jest mocno obniżony, tabletki rozpuszcza się w wodzie i wypija roztwór. Glukoza w takiej postaci zwalcza symptomy hipoglikemii po około 40 minutach.

  • Glukoza w proszku

Glukozę w proszku przyjmuje się w zależności od zapotrzebowania i nasilenia objawów niedocukrzenia. Sugerowana dawka to 5-20 g, czyli kilka łyżeczek preparatu. Dawkowanie powinien ustalić lekarz. 

One Comment

  • Kamila

    Cześć Niedawo dowiedziałem sie że mam cukrzycę I typu bardzo chciałbym sie skontaktowac z kims kto tez jest chory zapytac o pare rzeczy bo jakoś sobie nie radze cukier mi caly czas skacze dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *