Artykuły odżywianie,  Artykuły zdrowie

Tłuszcze, leki i alkohol – najwięksi wrogowie naszej wątroby

Tak zapracowany narząd, jakim jest wątroba, każdego dnia musi się zmierzyć z wieloma ważnymi zadaniami. To tu zachodzą najważniejsze procesy związane z przemianą tłuszczów i neutralizowane są szkodliwe dla naszego organizmu toksyny. Jakie czynniki dodatkowo obciążają naszą wątrobę i narażają ją na szereg problemów?

 

Alkohol – jedna z głównych przyczyn problemów z wątrobą

Ponieważ wątroba ma neutralizować szkodliwe substancje, to właśnie ona najmocniej cierpi z powodu alkoholu. Im częściej zaglądamy do kieliszka, tym większe ryzyko pojawienia się takich chorób, jak stłuszczenie lub niewydolność wątroby. Problemem najmocniej kojarzonym z alkoholem jest jednak marskość wątroby. To niebezpieczna choroba, która może mieć poważne konsekwencje. Nudności, zmęczenie, bóle brzucha to pierwsze sygnały, jakie wysyła uszkodzona wątroba, objawy marskości tego narządu mogą się jednak wiązać i z takimi problemami, które początkowo trudno jest powiązać z pracą układu pokarmowego. Dotyczy to m.in. zaczerwienienia dłoni oraz zniekształcenia paznokci.

Drobne błędy żywieniowe – wielkie problemy ze zdrowiem

Drobne błędy żywieniowe to kolejna przyczyna wielu problemów z wątrobą. Obfite posiłki, zamiłowanie do tłustych potraw oraz dań smażonych – oto najczęstsze błędy, które prowadzić mogą do poważnych konsekwencji. Im więcej tłuszczu w diecie, tym większe trudności z jego przetworzeniem ma nasza wątroba. Wiąże się to oczywiście z przykrymi konsekwencjami. Niewłaściwy sposób odżywiania się może doprowadzić do problemów z kolką wątrobową, może też okazać się przyczyną stłuszczenia wątroby. W obu przypadkach zmiana nawyków żywieniowych jest podstawą leczenia i walki z takimi problemami, jak ciągłe uczucie zmęczenia, nudności, wzdęcia czy ból pojawiający się pod prawym łukiem żebrowym.

 

Naszej wątrobie każdego dnia zagraża wiele szkodliwych substancji. Nadmiar leków i alkoholu, zbyt tłusta dieta oraz posiłki, które spokojnie można określić mianem zbyt obfitych, stają się dla tego narządu zbędnym obciążeniem. Efektem tego mogą się stać poważne problemy zdrowotne, które odbijają się nie tylko na wątrobie, ale i na całym naszym organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *