Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

To i to pomaga nam na to i tamto

Często powtarzane prawdy żywieniowe mówią, że marchewka pomaga nam na oczy, coś innego pomaga nam na paznokcie, a na przykład cytryna jest dobra na przeziębienie. Mówi się też, i to zazwyczaj przychodzi ze sfery różnych gazet plotkarskich oraz ogólno tematycznych portali internetowych, że „naukowcy odkryli” związek pomimo długowiecznością i jedzeniem określonego rodzaju ryb. Zawsze takie sensacje mnie mocno nurtowały, bo kiedy jedno badanie pokazuje, że dynia chroni przed rakiem, za tydzień pojawia się kolejne stawiające dynię na szczycie warzyw szkodliwych. Każdy na pewno czuje, że coś jest tu nie tak.

 

Niedobory (jedzenie marchewki na kilogramy nie poprawi nam wzroku)

Pierwsza kwestia wiąże się głównie z niedoborami. We wspomnianych marchewkach jest bardzo dużo karotenu, którego metabolity są niezbędne dla właściwego działania naszego aparatu widzenia. Oznacza to, że jeśli w naszym organizmie nie ma wystarczającej ilości takiej substancji, zaczynamy mieć problem z oczami. W praktyce, przy zrównoważonej diecie, ciężko o taką sytuację, a przyjęcie dodatkowych dawek karotenu nic nam uzupełnienie da. Marchewka nie jest dobra na oczy, ale brak marchewki jest zły dla oczu. Dokładnie w ten sam sposób cytryna działa na przeziębienia.

 

Korelacja

Ciągłe odkrycia, że coś bardzo zwykłego jest dobre w zwalczaniu raka lub zapewnia długowieczność, to najczęściej efekty posługiwania się przez badaczy statystycznym miernikiem o nazwie współczynnika korelacji Pearsona. Jego użycie polega na określeniu dwóch cech i sprawdzeniu ich koincydencji lub innymi słowy w – współwystępowania. Na tej zasadzie twierdzi się, że ludzie jedzący dużo owoców morza żyją dużo dłużej od ludzi, którzy ich nie jedzą. Sęk w tym, że współwystępowania wcale nie oznacza zależności przyczynowo-skutkowej. Podany miernik można wykorzystać w sytuacjach wręcz absurdalnych wskazując, że woda jest toksyczna, gdyż 100% osób, które miało z nią kontakt, zmarło. Metoda naukowa wymaga od nas, by przed zastosowaniem współczynnika korelacji odkryć mechanizmy działania współzależności, co dla celów poinformowania magazynu plotkarskiego, że gruszki są dobre na raka, zazwyczaj nie jest konieczne. (czy owoce morza mogą być magiczna receptą na długowieczność?)

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.kuzniazdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *