Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Typowe dolegliwości żołądkowe ? jak im zapobiec?

Prawidłowa praca układu trawiennego oraz pokarmowego sprawia, że nasze samopoczucie, nawet po zjedzeniu większego, niż dotychczas posiłku jest dobre. Czasem jednak zdarzy się tak, że potrawa była za ostra i pali nas w żołądku albo w jakiś sposób nabawiliśmy się zatrucia pokarmowego, wtedy czujemy się gorzej, czasem nawet musimy zostać w łóżku. Jakie są objawy dolegliwości żołądkowych i jak sobie z nimi radzić?

 

„Chyba mam zgagę”

Uczucie pieczenia, a czasem wręcz palenia w przełyku może oznaczać, że masz zgagę. Niestety ta dokucza nam coraz częściej, co spowodowane jest występowaniem refluksu przełykowego, czyli uczucia „guli w gardle”, której nie da się przełknąć – to inaczej zarzucanie zawartości żołądka do przełyku. Aby poradzić sobie ze zgagą, powinniśmy przyjmować raczej płyny, aniżeli pokarmy stałe do momentu ustania objawów. Na ich złagodzenie czy też zatrzymanie, możemy kupić leki neutralizujące kwas w przełyku i żołądku. Wtedy możemy zacząć przyjmować lekkostrawne potrawy. Jeśli zgaga się powtarza, zaleca się wizytę u lekarza i leczenie z użyciem inhibitorów pompy protonowej, gdyż leki neutralizujące kwasy żołądkowe mogą prowadzić do biegunki, zaparć czy też zaburzeń w gospodarce wapniowej.

 

„Jest mi niedobrze”

Nudności i wymioty mogą być spowodowane zatruciem pokarmowym, grypą jelitową lub przyjęciem zbyt dużej ilości pokarmu. Nie są to dolegliwości przyjemne, bo powodują ogólne pogorszenie samopoczucia, czy też wywoływać senność i osłabienie, a w skrajnych przypadkach również odwodnienie.

Czasem może być też tak, że nudności i wymioty pojawiają się podczas podróży samochodem czy autobusem. Choroba lokomocyjna dotyka przede wszystkim dzieci, ale czasem też dorosłych. Na szczęście w aptece dostępnych jest wiele leków, które niwelują ryzyko pojawiania się choroby lokomocyjnej podczas podróży.

Kiedy jest nam „niedobrze” podczas jazdy, najlepiej zamknąć oczy i lekko uchylić okno – świeże powietrze dobrze nam zrobi. Odradza się wpatrywanie się w drogę przez okno czy też czytanie, gdyż to będzie tylko pogłębiało objawy. Podczas nudności w domu, najlepiej przewietrzyć pomieszczenie i zostać w łóżku.

 

Nieprzyjemne wzdęcia

Gazy w jelitach pojawiają się jako część procesów trawienia, jednak powinny się uwalniać kilkanaście razy na dobę. Gdy tak się nie dzieje, a gazy gromadzą się w jelitach, dochodzi do wzdęć. Powoduje to uczucie „napompowanego” brzucha, a nawet bólu w okolicach podbrzusza. Wzdęcia występują po zjedzeniu zbyt dużej ilości jedzenia lub po konkretnych produktach, np. warzywach strączkowych czy też owocach pestkowych.

 

Jak sobie radzić ze wzdęciami? Przede wszystkim minimalizować ryzyko ich pojawiania się, poprzez jedzenie mniejszych, a częstszych posiłków w ciągu dnia, unikanie gazowanych napojów czy tłustych i ciężkostrawnych potraw. Warto też pić niegazowaną wodę mineralną, aby usprawnić trawienie. W aptekach dostępne są też leki bez recepty, które zmniejszają tę przykrą dolegliwość (np. takie). 

 

Jak łatwo zauważyć, dolegliwości żołądkowych, które mogą wystąpić na co dzień jest sporo i zwykle związane są z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Nie pozostaje więc nic innego, jak zdrowiej i rozsądniej się odżywiać.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *