Artykuły zdrowie

Czy ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje szybszy dostęp do specjalisty? Odpowiadamy

Polacy nieprzychylnie podchodzą do usług medycznych świadczonych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Dlatego nawet 20 proc. Polaków posiada prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Jednak czy taka opcja faktycznie gwarantuje szybszy dostęp do specjalistów?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, publiczna służba zdrowia kojarzy się przede wszystkim z długimi kolejkami oraz koniecznością oczekiwania na wizytę u specjalisty co najmniej kilka miesięcy. Biorąc pod uwagę fakt, że w większości przypadków Polacy i tak decydują się na prywatne wizyty lekarskie, coraz częściej doceniają wartość dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Powodów, dla których Polacy decydują się na prywatne ubezpieczenia zdrowotne lub odpłatne usługi medyczne w prywatnych gabinetach lekarskich, jest wiele. Aż 68 proc. rodaków swój wybór uzasadnia terminami, tj. krótszym czasem oczekiwania na wizytę. Wśród powodów wymienia się również większe zaangażowanie lekarzy, dogodniejsze godziny przyjęć oraz sprawniejszą obsługę pacjentów, mniejsze opóźnienia i krótsze kolejki.

Źródło: cbos.pl
Źródło: cbos.pl

Z czego wynikają krótsze kolejki do lekarzy w ramach prywatnego ubezpieczenia?

Faktem jest, że prywatne ubezpieczenie zapewnia dużo szybszy dostęp do lekarzy specjalistów oraz specjalistycznych i podstawowych badań diagnostycznych. Wpływa na to m.in. odpłatna forma usług i ich nieobligatoryjny charakter. Jako, że za polisę trzeba dodatkowo zapłacić, nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie. Skoro jest mniej chętnych pacjentów, kolejki również są mniejsze.

Krótszy czas oczekiwania na wizytę to także zasługa sporej liczby placówek działających w całej Polsce. Przykładowo, ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez PZU daje dostęp do usług, z których można korzystać w ponad 1800 przychodniach na terenie całego kraju. Tak szeroka sieć placówek sprawia, że osoby ubezpieczone na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu czekają zaledwie 2 dni oraz 5 dni – u lekarza specjalisty. A to wszystko bez kolejek – wizyta umawiana jest na konkretną godzinę, w dogodnym dla pacjenta terminie. Ponadto w nagłych przypadkach istnieje możliwość skorzystania z wizyt domowych.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

Tak, gdyż jest rozwiązaniem uzupełniającym świadczenia w ramach NFZ, nie zaś alternatywą. Mimo że obejmuje dostęp do badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich, nie zapewnia np. leczenia szpitalnego. Niemniej jednak warto taką opcję rozważyć – szczególnie, jeśli pacjent znacznie częściej korzysta z prywatnych usług medycznych niż usług realizowanych w ramach NFZ.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *