Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Unia w służbie zdrowia

Pieniądze z dotacji unijnych to pieniądze na rozwój jednostki, innowacje, poprawę warunków, sprzęt i wszystko to, co jest potrzebne by lepiej i pełniej zadbać o zdrowie pacjentów. Korzyści płynących z dodatkowych pieniędzy nie trzeba pokazywać palcem, dlatego nikogo nie trzeba przekonywać do słuszności składania wniosków. Na przeszkodzie w uzyskaniu dotacji stoi jedynie cała masa formalności i podań, z którymi przychodnia lub szpital po prostu sobie nie radzi z prostej przyczyny – braku specjalisty. Warto więc skorzystać z pomocy takowego specjalisty, który prawidłowo wskaże źródło finansowania i zręcznie poprowadzi beneficjenta przez zawiłości formalne i prawne procesu.

 

Z jakiego Funduszu skorzystać?

Nie tylko przedsiębiorstwa czerpią korzyści z wejścia Polski do Unii. Również w sektorze ochrony zdrowia jest możliwość skorzystania z dotacji unijnych, a tym samym otrzymania dużych środków na leczenie i ratowanie zagrożonego życia. Szpitale i przychodnie są beneficjentami odrobinę innymi niż małe i średnie przedsiębiorstwa, które najczęściej ubiegają się o datacje, gdyż zazwyczaj kwoty dotacji są kwotami niewspółmiernie większymi. Z jakiego więc Funduszu można skorzystać by otrzymać wnioskowane środki?

 

W czasie trwania finansowania unijnego ochrona zdrowia skorzystała z 1511 projektów, z czego 1463 projekty finansowane były z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 46 z Europejskiego Funduszu Społecznego i 1 z Europejskiego Funduszu Spójności. Wśród wszystkich beneficjentów, którzy otrzymali dotacje z EFR w sektorze „ochrona zdrowia” aż 1/3 (528 projektów) to szpitale i przychodnie, które otrzymały od 38 520 zł do aż ponad 96 mln złotych, z czego 80 projektów opiewało na kwoty większe niż 10 mln zł. To daje obraz skali pomocy, z jaką jednostki ochrony zdrowia spotkały się na przestrzeni lat 2004-2013. (1)

 

 

Jak skorzystać z dotacji, czyli pierwsze kroki po pieniądze.

Aby ubiegać się o datacje unijne przede wszystkim trzeba być zarejestrowaną jednostką świadczącą usługi zdrowotne. Całą resztę formalności, jakie należy spełnić warto zweryfikować wraz ze specjalistą, gdyż niemal każdy projekt wymaga spełnienia innych warunków. Jak zatem uniknąć problemów? Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonej firmy specjalizującej się w pozyskiwaniu dofinansowań głównie dla jednostek świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia. Jedną z takich firm jest www.knowhow.com.pl. Firma w wykazie swoich realizacji ma ponad 40 udokumentowanych projektów, dzięki którym zarówno małe jednostki, jak i duże szpitale wzbogaciły się o wiedzę, sprzęt lub stworzyły przyjazne warunki dla pacjentów korzystających z placówki.

 

 

Na jakie projekty otrzymano największe środki?

Najczęściej jest to właśnie zakup specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu tworzy się nowe możliwości i nowe stanowiska pracy. Pamiętać należy, że sprzęt zakupiony z pieniędzy z dotacji nie może być wykorzystywany w ramach badań odpłatnych, a to oznacza, że jeśli przychodnia lub szpital świadczy usługi, za które pobiera pieniądze od pacjenta, nie mogą być one przeprowadzane na sprzęcie zakupionym z funduszy unijnych. W przeciwnym razie środki te mogą być jednostce odebrane. Z czym się to wiąże? Każdy wie.

 

Równie ważne dla szpitali jak kupno nowej aparatury jest stworzenie komfortowych warunków leczenia dla swoich pacjentów. Dlatego dużą wagę przykłada się do termomodernizacji budynków oraz remontów całych oddziałów. Wszak nic nie leczy tak dobrze jak pozytywne nastawienie pacjenta, a o takie trudno wśród obskurnych ścian.

 

 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy?

Śledzenie konkursów to tylko pierwszy etap w ubieganiu się o pieniądze. Droga do finału jest znacznie dłuższa i niekiedy sięga aż do końca projektu. Specjalista w dziedzinie pozyskiwania unijnych środków trzyma rękę na pulsie od początku, którym jest dobór odpowiedniego programu, poprzez przeprowadzenie całego procesu aplikacji wraz z wypełnieniem i uzasadnieniem wszelkich niezbędnych wniosków, aż do finalnego rozliczenia projektu. Tym bardziej, że pamiętać należy, iż pieniądze nie zawsze są jednorazowym zastrzykiem gotówki mającym uzdrowić sytuację danej jednostki, ale podawane są w transzach, przez co lista wymogów i formalności znacznie się wydłuża. Skorzystanie z pomocy zawsze się opłaca, mimo, że nikt nie zrobi tego za darmo. Wiadomo przecież, że lepiej mieć nieco mniej niż nie mieć wcale, a taka inwestycja zawsze procentuje.

 

 

1 (Dane pochodzące ze strony http://www.mapadotacji.gov.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *