Artykuły dziecko,  Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

USG jamy brzusznej ? co trzeba wiedzieć o badaniu?

Dzięki badaniom ultrasonograficznym można dokładnie określić stan narządów wewnętrznych. To badanie zalecane często w przypadku oceny narządów w obrębie jamy brzusznej. Aby wyniki były precyzyjne, do USG należy wcześniej odpowiednio się przygotować.

Badania ultrasonograficzne pozwalają na szybkie, bezbolesne i dokładne oznaczenie stanu  narządów takich jak: wątroba, trzustka, jelita, także nerek, dróg moczowych i pęcherza, a u kobiet narządów rodnych. Nowoczesne aparaty do USG są obecnie dostępne w większości gabinetów specjalistycznych. Prywatnie można wykonać je od ręki, natomiast na NFZ potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.

Kiedy należy wykonać badanie USG?

Najczęściej badania USG są zalecane w przypadku ustalenia przyczyny dolegliwości w obrębie jamy brzusznej lub innych części ciała, gdzie ultrasonografia znajduje zastosowanie. Warto jednak pamiętać, że niektóre schorzenia, na przykład nerek czy wątroby, rozwijają się bezobjawowo, dlatego najlepiej w badaniach USG brać udział profilaktycznie co jakiś czas, na przykład raz na 2-3 lata, nawet w przypadku braku podejrzenia chorób.

Jak wygląda badanie USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej polega na użyciu odpowiedniej sondy aparatu i jej przesuwaniu po obszarze brzucha. Aby obraz był wyraźny, wcześniej stosuje się przezroczysty żel, który lekarz nakłada na sondę oraz na brzuch. Żel jest nieklejący i można łatwo do zetrzeć po zakończeniu badania. Samo badanie nie jest bolesne, może jedynie sprawiać dyskomfort w przypadku mocnego nacisku na skórę. Podczas USG lekarz oznacza parametry narządów wewnętrznych, a pacjent otrzymuje dokument z wynikami, często także wydruk obrazu USG.

Jak przygotować się do badania?

Badania USG jamy brzusznej powinno się prowadzić na czczo, po lekkim posiłku poprzedniego dnia. Z diety przed USG powinno się wyłączyć owoce, warzywa oraz ciemne pieczywo. Zaleca się także zastosowanie leków z symetykonem w składzie, na przykład Espumisan w dawce 3 razy na dzień po 2 kapsułki. Preparat ten przyjmuje się w celu usunięcia powietrza z układu pokarmowego – nadmierna liczba pęcherzyków powietrza powoduje, że badanie może być nieczytelne. Przez 6 godzin przed badaniem nie należy jeść i pić napojów słodzonych i gazowanych – dozwolona jest woda niegazowana. Także nie należy palić tytoniu i żuć gum do żucia. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *