Artykuły medyczne

Ustalenie daty porodu – która metoda jest najdokładniejsza?

Każdy przyszły rodzic chciałby znać dokładną datę, kiedy na świecie pojawi się najmłodszy członek rodziny. Współczesna medycyna umożliwia ustalenie przybliżonej daty porodu, jednak jej określenie ze stuprocentową dokładnością nadal nie jest możliwe. Jakie metody pozwalają określić termin porodu możliwie najdokładniej? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Ustalenie przybliżonej daty porodu jest możliwe już podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Statystyki pokazują jednak, że w przewidzianym terminie rodzi się zaledwie do 5 proc. dzieci. Dzieje się tak ponieważ metody ustalania terminu porodu opierają się o założenia ogólne, nie uwzględniają natomiast indywidualnego tempa rozwoju płodu. Poza tym precyzyjne ustalenie terminu dni płodnych (w całym cyklu menstruacyjnym jest ich zaledwie kilka) jest niezwykle trudne. Po co zatem określać termin porodu? Ma to niebagatelne znaczenie w ocenie rozwoju dziecka.

Najbardziej wiarygodną metodą ustalenia przybliżonego terminu porodu jest badanie USG. Na podstawie CRL, czyli odległości od czubka głowy do pupy dziecka, lekarz jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem obliczyć wiek ciąży i dzień, w którym przyszła mama powita na świecie swoje maleństwo. Na podstawie badania USG ustala się także płeć dziecka, położenie płodu i pracę jego serca. Ultrasonograf pozwala również stwierdzić, czy ciąża jest jedno czy wielopłodowa.
Lekarze dość często stosują także metodę nazywaną "40 tygodni". Polega ona na określeniu daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki i doliczeniu do niej 40 tygodni. Otrzymana data stanowi przybliżony dzień porodu. Sposób ten wykazuje większą dokładność niż niezbyt już popularna metoda "7 minus 3". Punktem wyjścia do ustalenia daty porodu tym sposobem również jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Do ustalonej daty należy dodać siedem dni i odjąć trzy miesiące. Przykładowo: jeżeli pierwszy dzień ostatniej miesiączki przypadał na 10 kwietnia, to datą porodu będzie 17 stycznia ( 10 kwietnia plus siedem dni minus trzy miesiące).

Lekarze odeszli już natomiast od inwazyjnych metod tradycyjnych, czyli standardowego badania na fotelu ginekologicznym. O ile kiedyś była to jedyna metoda, która pozwalała oceni stan ciąży, to dziś znacznie lepiej sprawdza się całkowicie bezinwazyjne badanie metodą USG.
Aby możliwie najprecyzyjniej określić datę porodu, każda kobieta przed zajściem w ciążę powinna zapisywać daty wystąpienia miesiączek przez minimum pół roku. Umożliwia to dokładne określenie długości cyklu, zatem im dłużej prowadzone są notatki, tym lepiej.

Sprawdź: Jak obliczyć termin porodu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *