Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły zdrowie

USTRZEŻ SIĘ PRZED RAKIEM JĄDRA!

Obecnie dużo mówi się o profilaktyce i diagnostyce raka piersi czy raka szyjki macicy, które łącznie w Polsce zabija co roku około cztery tysiące kobiet w różnym wieku. W codziennej debacie zapominamy jednak o chorobie nowotworowej, która dotyka głównie młodych mężczyzn przed 40. rokiem życia – raku jądra. W Polsce wykrywa się rocznie około 800 jego przypadków. Jest on w pełni uleczalny, jednak pod pewnym warunkiem – musi zostać odpowiednio wcześnie zdiagnozowany. Jak w wypadku każdej choroby nowotworowej, tak i w wypadku raka jądra ogromną rolę odgrywa samokontrola oraz badanie USG jako dokładne potwierdzenie diagnozy.

SPRAWDŹ CZY JESTEŚ W GRUPIE RYZYKA

Podobnie jak w przypadku innych chorób nowotworowych, tak i w wypadku raka jądra nie da się powiedzieć jakie są przyczyny jego powstawania. Naukowcy wyodrębniają jednak pewne cechy i przypadłości, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania.

Przede wszystkim rak jądra jest chorobą dziedziczną – jeżeli bliski mężczyzna w twojej rodzinie, tj. ojciec, dziadek czy wuj cierpiał na tę przypadłość, bądź czujny! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ciebie również dosięgnie.

Występowaniu nowotworu jądra sprzyja również niezstąpienie jądra do moszny. Jeśli jądro nie dociera samo do moszny podczas życia płodowego chłopca, lekarz zleca odpowiednią terapię hormonalną lub leczenie chirurgiczne. Jeśli nie uda się sprowadzić jądra zanim chłopiec skończy 2 lata, nie będzie on w stanie posiadać własnych dzieci, a ryzyko raka jądra wzrośnie nawet siedemnastokrotnie.

Częste infekcje jąder to kolejny czynnik sprzyjający wystąpieniu raka. Jeśli zdarzało ci się cierpieć na zapalenie jąder lub inne infekcje bakteryjne i wirusowe tej części ciała, w dodatku były one źle lub wcale nieleczone, badaj się dokładnie i regularnie. Ryzyko zachorowania na raka jądra wzrasta w tym wypadku aż dziesięciokrotnie.

W grupie ryzyka znajdują się także mężczyźni, którzy przebyli operację przepukliny pachwinowej.

JAK NAJSZYBCIEJ WYKRYĆ GUZA – SAMOKONTROLA

Najczęstszym objawem raka jądra jest obrzęk lub zgrubienie w jednym z jąder. Często towarzyszy mu uczucie ciężaru w mosznie, jej delikatne zaczerwienienie oraz powiększenie. Twój niepokój powinien także wzbudzić ból i dyskomfort odczuwany w obrębie moszny. W zaawansowanym stadium raka pojawia się między innymi ból w jamie brzusznej, kaszel, duszności, krwioplucie, bóle kości.

Biorąc pod uwagę objawy raka jądra w jego wczesnym stadium, najważniejszą metodą prowadzącą do wczesnego wykrycia guza jest regularna i dokładna samokontrola. Lekarze zalecają, aby każdy mężczyzna po ukończeniu 15. roku życia, raz w miesiącu wykonywał samobadanie. Najlepiej wykonywać je gdy moszna jest rozluźniona, czyli po ciepłej kąpieli lub prysznicu. Powinno polegać ono na dokładnym zbadaniu każdego jądra przez rolowanie go między palcami i dłońmi w celu wykrycia guza. Na wszelkie zmiany w jądrach partnerów powinny być wyczulone także kobiety. To one, często jako pierwsze, zauważają niepokojące zmiany i mogą przyczynić się do wczesnego wykrycia raka.

BADANIE USG – NAJLEPSZA DIAGNOZA

Jeżeli podczas samobadania coś wzbudziło twój niepokój, warto udać się na badanie USG jądra, aby potwierdzić diagnozę. Jest to badanie wykonywane w gabinetach urologicznych, całkowicie nieszkodliwe dla jąder, bezbolesne i nieinwazyjne. Może być powtarzane i przeprowadzane w każdym wieku. Nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. W czasie jego trwania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na plecach. Lekarz najpierw nakłada na skórę moszny specjalny żel, następnie bezpośrednio do jąder przykłada sondę ultrasonograficzną. Zaraz po wykonaniu badania pacjent otrzymuje wynik, dzięki czemu diagnoza jest natychmiastowa.

Za pomocą badania USG jądra lekarz jest w stanie rozpoznać guzy oraz niewłaściwy wygląd czy funkcjonowanie badanych narządów. Oprócz zmian nowotworowych może zdiagnozować także ból narządów moszny, uraz, powiększenie moszny, torbiel jądra oraz niepłodność.

Warto pamiętać, że rak jądra wykryty w swoim wczesnym stadium jest całkowicie uleczalny. Nie lekceważ więc objawów i nie zapominaj o regularnych badaniach.

Więcej o badaniach potrzebnych badaniach USG znajdą Państwo na http://www.gabinetusg.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *