Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Usuwanie zmarszczek – sculptra czy botoks?

Zmarszczki są naturalną reakcją organizmu, świadczącą o stopniowo upływającym czasie. Proces ten zachodzi w każdym organizmie – dla osób, które chcą opóźnić jego efekty stworzono zabiegi medycyny estetycznej. Ich mnogość może wywołać dezorientację, dlatego przedstawiamy podobieństwa i różnice między dwoma, najpopularniejszymi preparatami do usuwania zmarszczek: sculptra i botoks. Który z nich jest lepszy?

 

Kilka informacji o zmarszczkach

Najważniejsze są włókna kolagenu i elastyny – są one rusztowaniem dla skóry, dzięki którym jest napięta, gładka i jędrna. Wraz z wiekiem i działaniem wolnych rodników i toksyn włókna te ulegają uszkodzeniu. Maleje aktywność gruczołów łojowych i potowych, skóra ma mniejsze możliwości magazynowania wody, w wyniku czego dochodzi do jej odwodnienia. Wszystko to prowadzi do powstawania zmarszczek – włókna podtrzymujące skórę są słabsze, a organizm nie ma bodźców do produkcji kolagenu. Zmniejszony jest także poziom mikroelementów i witamin, z których można budować włókna. Procesy te postępują, dlatego na twarzy, szyi, dekolcie czy dłoniach stopniowo ujawnia się coraz więcej zmarszczek.

 

Zmarszczki na twarzy różnią się między sobą. Jako pierwsze pojawiają się tzw. zmarszczki mimiczne, czyli zlokalizowane w okolicach ust, oczu, między brwiami i na czole. W tych miejscach mięśnie działają najaktywniej, przez co skóra traci swoją elastyczność – to powoduje zmarszczki. Spodziewać się ich można już po 25. roku życia.

 

Kolejne zmarszczki to tzw. grawitacyjne i związane z działaniem promieniowania UV (fotostarzenie się skóry). W ich przypadku można spodziewać się nie tylko tzw. fałd i bruzd, ale także opadania skóry, co np. powoduje zmiany owalu twarzy.

 

Czym jest botoks, jak działa i na co pomaga

Botoks, a właściwie toksyna botulinowa, zawiera w sobie substancję zwaną jadem kiełbasianym. Podana w minimalnych ilościach w odpowiednie miejsca przez kompetentną osobę nie szkodzi, ale pomaga. Wykorzystuje się ją w okulistyce, neurologii i medycynie estetycznej. Zadaniem botoksu jest blokowanie połączeń nerwowo-mięśniowych. Oznacza to, że podany preparat czasowo uniemożliwia nadmierne kurczenie się mięśni – rozluźnia je, co wizualnie przekłada się na wygładzenie zmarszczek.

 

W medycynie estetycznej stosuje się preparaty toksyny botulinowej typu A, która jest obecna w takich produktach, jak Botox czy Azzalure. Nie powoduje ona paraliżu twarzy, choć taki mit nadal funkcjonuje. Jeśli zabieg wykona osoba doświadczona i przygotowana merytorycznie – botoks przyniesie tylko (i aż) gładką skórę i młodszy wygląd – mówi lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Ziemlewski w Warszawie.

 

Botoks poleca się do usuwania:

  • zmarszczek między brwiami (“lwie zmarszczki”)
  • zmarszczek poprzecznych czoła,
  • zmarszczek wokół oczu (“kurze łapki”),
  • zmarszczek wokół ust, na brodzie, szyi (zdecydowanie rzadziej).

 

Skorzystać z zabiegu mogą wszystkie osoby zdrowe. Botoks szczególnie polecany jest w przypadku wystąpienie pierwszych zmarszczek – także jako środek profilaktyczny przed ich pogłębianiem się. Ponadto to dobre rozwiązanie dla tych, którzy poszukują łagodnego odmłodzenia w strategicznych miejscach twarzy.

 

Czym jest Sculptra, jak działa i na co pomaga

Preparat ten staje się coraz bardziej popularny wśród klientów klinik medycyny estetycznej. Choć podobnie jak botoks zawiera w sobie kwas, to działa na zupełnie innych zasadach. Przede wszystkim należy wiedzieć, że Sculptra oparta jest na kwasie polimlekowym. Jest on biodegradowalny, stosuje się go także w niciach samorozpuszczalnych, a w medycynie estetycznej – do usuwania zmarszczek i modelowania owalu twarzy. Jego zadaniem jest pobudzenie naturalnej produkcji kolagenu. Z tego powodu wygładzenie zmarszczek, bruzd i fałd zachodzi stopniowo, przez okres kilku tygodni. Nie jest to wadą tego zabiegu – dzięki temu efekt jest naturalniejszy i dłużej się utrzymuje, gdyż rozwiązywane jest źródło powstawania problemu, jakim są zmarszczki.

 

Sculptra jest polecana do:

  • korekcji zapadniętych policzków,
  • korekcji owalu twarzy,
  • usunięcia fałd nosowo-policzkowych,
  • korekty opadających kącików ust.

 

Sculptra ma dwojakie zastosowanie – jako preparat usuwający zmarszczki, szczególnie w obrębie policzków, nosa, brody i ust. Po drugie wykorzystuje się go jako wypełniacz, który likwiduje opadające tkanki, wypełnia luźne przestrzenie. Można ponownie cieszyć się młodym wyglądem i pierwotnym owalem twarzy – mówi lekarz z Kliniki Ziemlewski, który przeprowadza zabiegi typu Botoks i Sculptra w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi.

 

Co wybrać – botoks czy sculptra?

Przed decyzją należy zadać sobie pytanie – czego oczekuję? Usunięcia zmarszczek mimicznych czy wygładzenie i wypełnienie głębokich zmarszczek, np. nosowo-policzkowych? Dwa prezentowane zabiegi przeznaczone są do usuwania tych samych oznak starzenia się skóry, ale kieruje się je do innych typów zmarszczek. Ponadto i botoks, i sculptra mają działanie odwracalne, tzn. że ich efekty ustępują po pewnym czasie (botoks – 6-8 miesięcy; sculptra – ok. 2 lat). Oba preparaty nie są szkodliwe dla zdrowia, jeśli tylko zostaną podane przez kompetentną osobę.

 

Decyzję należy podjąć indywidualnie, a w właściwym wyborze może pomóc specjalista medycyny estetycznej. Dlatego warto wybierać renomowane kliniki medycyny estetycznej, w której istnieje możliwość konsultacji z lekarzami – to oni podpowiedzą najlepsze rozwiązanie.

 

 

Tekst napisany we współpracy z: http://www.klinikiziemlewski.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *