Nowości medyczne,  Wiadomości medyczne

Utrata włosów dla kobiet jest o wiele bardziej przykra niż dla mężczyzn

 

Kobiety łysieją znacznie rzadziej niż mężczyźni, jednak dla nich utrata włosów jest psychicznie dużo bardziej obciążająca i ciężka do zaakceptowania. Widok mężczyzny z zakolami czy nawet zupełnie łysego jest społecznie zupełnie akceptowalny, natomiast od kobiet oczekuje się, żeby ich włosy prezentowały się pięknie. Dlatego też panie o wiele gorzej znoszą łysienie.

Podatność na długotrwały stres, skłonność do nerwic, stosowanie środków antykoncepcyjnych czy diety odchudzające – to wszystko powoduje, że niedożywione włosy mogą ulec wyraźnemu osłabieniu i wypadać.

Istotne jest także nieobciążanie włosów nadmierną ilością zabiegów fryzjerskich, takich jak farbowanie, skręcanie, rozjaśnianie, prostowanie i środków pielęgnacyjnych, jak farby, lakiery, szampony z detergentami. W tego rodzaju przypadkach najprostszą receptą na odzyskanie dobrej kondycji włosów jest zaprzestanie stosowania środków nieodpowiadających naszym włosom.

Pierwsze tygodnie po porodzie mogą być trudne dla kobiet nie tylko z powodu przyjścia na świat nowego człowieka, ale mogą również spowodować utratę włosów. Dzieje się tak przez hormony. Przed urodzeniem dziecka blokują one wypadanie włosów, stąd często u ciężarnych obserwowane jest wyraźne zwiększenie ich objętości. Po urodzeniu dziecka, gdy poziom hormonów normuje się, włosy zaczynają wracać do stanu sprzed ciąży i wypadanie wzmaga się. Może się wtedy wydawać, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Wystarczy jednak cierpliwie przeczekać ten czas, a wychodzenie włosów ustanie i wróci do stanu sprzed ciąży.

Kobiety najczęściej zauważają wypadanie włosów na szczycie głowy. Całkowite wyłysienie u kobiet raczej się nie zdarza. Taki stan może mieć miejsce jedynie podczas chemioterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *