Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Uzależnienie od alkoholu to groźna choroba

Według badań w Polsce około 3% wszystkich dorosłych jest uzależniona od alkoholu, oznacza to 850 tysięcy osób, są to osoby, które wykazują klasyczne objawy uzależnienia. Ale to nie jedyny problem związany z alkoholem, ponieważ problematyczne jest także nadużywanie alkoholu i picie go zbyt dużo i ryzykownie, są to osoby które jednak nie wykazują objawów uzależnienia. Szacuje się, że aż 14% osób w wieku od 18 do 64 lat, czyli ponad 3,5 miliona osób, pije alkohol często, w dużych ilościach i wynikają z tego różne nieprzyjemne sytuację, nie są to jednak osoby, które wykazują uzależnienie.

 

Jak rozpoznać uzależnienie?

 

Rozpoznanie uzależnienia jest trudne, właśnie dlatego przygotowane szereg wskazówek, które pomagają określić, czy dana osoba jest chora na alkoholizm. Aby można było mówić o alkoholizmie w ciągu ostatniego roku picia powinny pojawiać się przynajmniej trzy z wymienionych sześciu objawów. Przede wszystkim osoby uzależnione odczuwają głów alkoholowy, czyli silne pragnienie i przymus picia. Mają spore problemy z kontrolowaniem zachować związanych ze spożywaniem alkoholu, czyli mają problemy z nierozpoczynaniem picia, nie potrafią go zakończyć w odpowiednim momencie. W czasie abstynencji pojawiają się fizyczne dolegliwości, czyli zespół abstynencyjny, są to na przykład nudności, drżenie mięśni, nadciśnienie, biegunka, omamy, zdenerwowanie i agresja. W takich sytuacjach wiele osób szuka czegoś co zagłuszy te objawy i może pojawić się przyjmowanie innych substancji. Innym objawem jest zmiana tolerancji na alkohol – trzeba zazwyczaj wypić więcej, żeby poczuć taki sam efekt. Uzależniony zaniedbuje także inne rozrywki i swoje zainteresowania, picie alkoholu staje się jedyną rzeczą na której się skupia. Takie osoby nie przejmują się tym, że alkohol jest szkodliwy. Mają świadomość tego, że jest groźny dla życia i zdrowia, ale mimo to nadal piją na umór. Nie każdy kto pije szkodliwie, czyli dużo i często, wykazuje potem objawy uzależnienia. Wielkie znaczenie mają bowiem czynniki środowiskowe, charakter, sytuacja życiowa i wiele innych czynników. Jednak od picia szkodliwego zawsze zaczyna się alkoholizm.

 

Wybierz sprawdzoną klinikę leczyc.pl – leczenie narkomanii, alkoholizmu, lekomanii – prowadzimy terapię indywidualną oraz grupową, stosujemy leczenie farmakologiczne zgodne ze światowymi standardami leczenia uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *