Nowości medyczne,  Wiadomości medyczne

Uzależnienie psychiczne, czyli kto jest uzależniony

Rozróżniamy uzależnienie fizjologiczne i psychologiczne. Uzależnienie fizjologiczne, zwane też fizycznym, to nabyta silna wymaganie stałego zażywania jakiejś substancji odczuwana jako szereg dolegliwości fizycznych na przykład. bóle, biegunki, uczucie zimna, wymioty, drżenia mięśni, bezsenność). Zaprzestanie jej zażywania prowadzi do wystąpienia zespołu objawów, które określa się jako zespół abstynencyjny. Leczy się go przez odtrucie czyli detoksykację. Substancje powodujące uzależnienie fizjologiczne to nikotyna, alkohol etylowy, opiaty (heroina, morfina), czy benzodiazepiny (grupa leków psychotropowych).Uzależnienie fizjologiczne leczy się przez zmniejszenie dawki danej substancji. Nagłe odstawienie niektórych substancji, jak np. alkoholu może być niebezpieczne dla zdrowia. Kliniki leczenia uzależnień wspomagają się także środkami pomocniczymi, które zapobiegają negatywnym efektom i zmniejszają ból.

Uzależnienie psychiczne to nabyta silna wymaganie stałego wykonywania jakiejś czynności albo zażywania jakiejś substancji. Osoby dotknięte tą chorobą nie umieją bez pomocy z zewnątrz przerwać zachowań kompulsywnych związanych ze zdobywaniem i konsumpcją. Leczenie jest długotrwałe, a jego brak może spowodować przykre następstwa, jak więzienie, choroba psychiczna czy śmierć. Uzależnienie psychiczne może powodować: masturbacja, pornografia, Globalną sieć, telewizja i gry komputerowe, hazard, seks, praca, jedzenie czy samookaleczanie. Leczenie polega nad izolowaniu uzależnionych od używek. Kliniki leczenia uzależnień pomogą wyjść z opresji każdej potrzebującej osobie- warunek jest tylko jeden- musi ona tego chcieć i wykazać silną wolą. W innym przypadku leczenie będzie nieskuteczne.

Główne objawy uzależnienia, to nienaturalne zachowanie, które wpływa destrukcyjnie na zdrowie i psychikę osoby uzależnionej. Uzależnienie jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych, majątkowych, zawodowych czy rodzinnych.

W Polsce powstaje co raz więcej innowacyjnych klinik leczenia uzależnień. Gwarantują one dyskrecje oraz dodatkowo obsługę medyczną na bardzo wysokim poziome. Postęp Globalnej sieci Internet, gier komputerowych, łatwy dostęp do narkotyków i przede wszystkim brak testom pośród rodziców powoduję, że coraz w znaczącej liczbie sytuacji ofiarami uzależnień są dzieci. Objawy mogące wskazywać na to, że dziecko bierze narkotyki, to nienaturalne oczy, apatia, nadmierna pobudliwość , kradzieże czy przedmioty znalezione w jego biurku – lufki czy plastikowe woreczki. W sytuacji takich sygnałów należy udać się do specjalisty, ponieważ młodzież jest szczególna podatna na uzależnienie- brak leczenia może spowodować nieodwracalne zmiany w psychice czy śmierć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *