Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły medyczne,  Poradniki,  Wiadomości medyczne

Wady i zalety domu spokojnej starości

Dom spokojnej starości to miejsce, gdzie podopieczni mają zapewnioną opiekę 24 godziny na dobę i dobre warunki mieszkaniowe. Natomiast jak wszystko – ma również swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się im zatem. Jako pierwsze weźmy pod lupę zalety.

Pierwszą, najważniejszą pozytywną stroną każdego domu spokojnej starości jest zapewniona opieka medyczna dla każdego podopiecznego. Decydując się więc na tego typu rozwiązanie możemy być pewni, że nasz senior otrzyma to, czego potrzebuje. Niestety w normalnych realiach nie jesteśmy zapewnić nikomu codziennych wizyt lekarskich czy kontroli – dom spokojnej starości natomiast ma taką możliwość.

Kolejną zaletą jest opieka wyspecjalizowanych pracowników domu, którzy są do dyspozycji przez całą dobę. Jeśli więc senior potrzebuje asysty przy wykonywaniu codziennych czynności – taką pomoc z pewnością otrzyma. Jest to niesamowicie ważne w przypadku osób, które mają problemy z chociażby poruszaniem się. Również kwestia rozrywki nie jest bez znaczenia. Sami dobrze wiemy, że samotność nigdy nie była niczym dobrym. W domu spokojnej starości senior z pewnością nie będzie narzekał na brak towarzystwa. Bardzo często w domach nawiązują się prawdziwe przyjaźnie, a co ciekawsze – nawet miłości.

Prywatność to również kwestia, którą powinniśmy wziąć pod uwagę. Oczywiste jest, że prywatność jest bardzo ważna dla każdego człowieka, bo przecież każdy z nas potrzebuje trochę przestrzeni i intymności. W domu mamy możliwość zakwaterowania w pokojach jednoosobowych, a dla tych którzy lubią towarzystwo – jest możliwość dzielenia pokoju z osobą o zbliżonym wieku. Każdy senior ma również dostęp do sali komputerowej, czy też bogato wyposażonej biblioteki. Tak więc nie można powiedzieć, że podopieczni narzekają na brak rozrywek i nudę. Natomiast tak jak zostało wspomniane – wszystko ma swoje plusy i minusy. Dom spokojnej starości ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów, natomiast takowe też istnieją.

Przede wszystkim stwierdzenie, że nigdzie nie jest dobrze tak, jak w domu. Co prawda, opiekunowie i pracownicy domu spokojnej starości zawsze dokładają wszelkich starań, by ośrodek opieki był dla nich jak dom. Ale każdy wie, że nigdy tak nie będzie.
Kolejnym minusem jest miesięczny koszt domu spokojnej starości, na który nie każdy może sobie pozwolić. W tej chwili domy opieki to luksus, na który nie każdego niestety stać.

Pomimo kosztu i stwierdzenie, że nigdzie nie jest dobrze tak jak w domu – domy opieki stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób decyduje się na takowe rozwiązanie. Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo, dobre warunki mieszkaniowe i opieka medyczna. Dom opieki wszystkie te warunki spełnia, więc możemy być pewni, że decyzja w sprawie ośrodka opieki jest dobrze podjętą decyzją. Powodami, dla których coraz więcej osób podejmuje taką decyzję jest również z pewnością brak czasu. Domy spokojnej starości coraz bardziej zmieniają się na lepsze, a i opinia publiczna staje się coraz bardziej przychylna w tej kwestii.

Artykuł przygotowany przez Dom Opieki Wigor w Legionowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *