Zdrowie i Uroda

Waginoplastyka – kiedy warto ją wykonać?

Waginoplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, nazywanym również plastyką pochwy. Dość często przeprowadzany jest on razem z labioplastyką, czyli korektą warg sromowych. Dzięki takiej procedurze pacjentki często zyskują nie tylko pewność siebie, lecz także znacznie większe zadowolenie w życiu seksualnym. Na czym polega waginoplastyka i kiedy warto się jej poddać?

Na czym polega waginoplastyka?

Zabieg waginoplastyki polega przede wszystkim na zwężeniu początkowego odcinka pochwy, który zmienił swój kształt i stracił jędrność, najczęściej w wyniku urazu. Zazwyczaj przeprowadza się waginoplastyka po porodzie, szczególnie jeśli był wyjątkowo trudny. Bardzo często na zabieg decydują się również kobiety po licznych ciążach. Zwykle zaleca się, aby kobiety decydowały się na taki zabieg w momencie, gdy nie planują już więcej dzieci. Przeprowadzenie zabiegu nie jest jednak przeciwwskazaniem do zajścia w kolejną ciążę, jednak poród może zniweczyć efekty tej procedury.

Sam zabieg waginoplastyki wykonuje się poprzez wycięcie zwiotczałych i rozciągniętych tkanek. Często towarzyszy temu również usuwanie blizn. Całość trwać może od 1,5 do 2 godzin. Po zakończeniu zabiegu pacjentce najczęściej zakładane są rozpuszczalne szwy. Całość może być wykonywana zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym.

Waginoplastyka – efekty

Do rezultatów waginoplastyki z pewnością zaliczyć można zwiększenie zadowolenia z pożycia seksualnego u obojga partnerów. Dodatkowo wielu kobietom dzięki zabiegowi udaje się pozbyć kompleksów, a przy tym zaczynają one oceniać się jako znacznie atrakcyjniejsze. Warto również pamiętać, że poza samym zwężeniem pochwy zabieg ten poprawia też elastyczność tkanek.

Poza czynnikami psychologicznymi warto zwrócić również problem na czynniki związane również z poprawą jakości życia w wielu innych sytuacjach. Waginoplastyka pozwala bowiem poradzić sobie między innymi z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu. Dlatego też zabieg ten wykonuje się niekiedy u starszych pacjentek, kobiet z dużą nadwagą, a także tych pracujących fizycznie, szczególnie podnoszących duże ciężary. Niekiedy poddają się mu także panie z problemem wad wrodzonych.

Jeżeli waginoplastykę połączy się z labioplastyką, pacjentka może również liczyć na efekty estetyczne.

Waginoplastyka – cena

Koszt zabiegu waginoplastyki może być różny, przede wszystkim ze względu na klinikę, w jakiej się go przeprowadza. Najczęściej będzie on wynosić od 3 do 7 tysięcy złotych, a jeżeli pacjentka zdecyduje się go połączyć z innym zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej, np. labioplastyką, będzie jeszcze droższy. Nie warto jednak sugerować się jedyną ceną, a raczej zwrócić uwagę na jakość usługi – podkreślają eksperci z Kliniki Miracki. Taki zabieg może bowiem zakończyć się nieprzyjemnymi powikłaniami, których ryzyko znacznie wzrasta, jeżeli przeprowadzi go niedoświadczony lekarz.

Waginoplastyka – możliwe powikłania

Najczęściej waginoplastyka jest zabiegiem bezpiecznym. W rzadkich przypadkach mogą jednak wystąpić pewne powikłania pozabiegowe. Należeć do nich będą między innymi: infekcje, krwawienia, ból i obrzęk, przerosty blizn czy powstawanie zgrubień w miejscu wykonania procedury, a niekiedy również zasinienie krocza. Czasem konsekwencją, szczególnie nieodpowiednio przeprowadzonego, zabiegu bywa również zakrzepica żylna oraz zaburzenia czucia w miejscu wykonania waginoplastyki.

Waginoplastyka – przeciwwskazania

Zabiegu waginopastyki nie wykonuje się przede wszystkim u pacjentek z problemami krzepnięcia krwi, a także wszelkimi chorobami utrudniającymi gojenie się tkanek, w tym cukrzycą, zwłaszcza nieuregulowaną. Niewskazana będzie również u ciężarnych i karmiących piersią, a także chorujących na nowotwory. Niekiedy specjaliści odradzają przeprowadzenie waginoplastyki paniom planującym ciążę ze względu na prawdopodobieństwo ponownego uszkodzenia tkanek w trakcie porodu.

Sądzisz, że waginoplastyka pomoże Ci rozwiązać Twoje problemy? Umów się na wizytę w Klinice Miracki i poznaj więcej szczegółów na temat tego zabiegu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *