Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Walka z otyłością często kończy się niepowodzeniem

Tak wiele osób boryka się z dodatkowymi kilogramami i tak niewiele z nich wygrywa starcie z tłuszczem. Dlaczego się tak dzieje? Powodów jest kilka.

Źle dobrana dieta.
Wiele gazet podaje najróżniejsze porady na temat diet, które przyczynią się do utraty kilogramów, a w związku z tym w społeczeństwie wyrabia się przekonanie, że walka z nadwagą to nic trudnego, że wystarczy podjąć wyzwanie, a efekty pojawią się ekspresowo.

Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, że nie ma jednej diety dobrej dla wszystkich. Po drugie, aby ustalić dobrą dietę należy znać stan zdrowia danej osoby, wynika badań są zatem koniecznością, a nie dodatkiem, a porada u specjalisty z zakresu dietetyki to podstawa. Na koniec trzeba dodać, że dieta to jedno, a umiejętność przygotowywania posiłków to zupełnie inna sprawa, niektórych zwyczajnie należy na nowo nauczyć gotować. Zamiana śmietany na jogurt, rezygnacja z dodawania mąki do zagęszczania sosów, czy zwiększenie ilości warzyw w posiłkach nie dla wszystkich jest oczywiste i łatwe, dlatego dobry dietetyk pomoże nam ogarnąć ten temat w trakcie kilku spotkań. Liczne poradnie dostępne są pod tym linkiem.

Wiara w porady koleżanek, znajomych czy forumowiczów zamiast w profesjonalne wypowiedzi medyków.
Mamy skłonność do radzenia innym w sprawach zdrowia, a także do eksperymentów na własnym organizmie, co nie jest dobre. Nawet, jeśli jesteśmy świadkami tego, że naszej koleżance udało się zrzucić 10 kilogramów po zastosowaniu diety z gazety i pamiętajmy, że w żaden sposób nie przekonamy się o tym, jak dany sposób zostanie przyjęty przez nas organizm. Czy nie wystąpi szybki efekt jo-jo, a może jeszcze gorzej, podupadniemy na zdrowiu.

Zamiast wielu spędzonych dni na „katowaniu” się z przygodną dietą warto zwyczajnie udać się do specjalisty, by ten raz i na zawsze ustalił nam zestaw menu na każdy dzień tygodnia, z diagnozą naszego stanu zdrowia, a także z monitoringiem efektów.

Nie eksperymentujmy na sobie, nie popełniajmy rok rocznie tych samych błędów.

 

M-S-M

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *