Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Co warto wiedzieć o histeroskopii?

Histeroskopia diagnostyczna (wziernikowanie) jest bezpiecznym badaniem, które daje niezwykle dokładny obraz stanu kobiecych narządów rodnych, zwłaszcza macicy. Jeśli lekarz zalecił jego wykonanie, to nie należy go odwlekać. Prawidłowo i szybko postawiona diagnoza może uratować życie lub, tak jak w przypadku niepłodności, pozwoli na podjęcie skutecznego leczenia.

Gdy USG nie wystarcza

W trosce o dokładną analizę stanu kobiecych narządów rodnych, lekarze sugerują wykonanie histeroskopii diagnostycznej, czyli wziernikowania macicy. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy wynik badania USG nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi na to, co jest źródłem dolegliwości. – Dzięki histeroskopii możemy bardzo dokładnie określić zarówno wielkość jak i lokalizację ewentualnych zmian chorobotwórczych, w tym np. mięśniaków, nowotworów czy zrostów lub polipów. W wielu przypadkach to jedyna droga, by zauważyć np. zmiany nowotworowe, które są jeszcze w początkowym stadium rozwoju – mówi dr Leszek Czekański z Radomskiego Centrum Ginekologiczno-Położniczego.

Jak wygląda badanie?

Narzędzie, które może posłużyć wykonaniu badania to histeroskop, czyli rodzaj narzędzia optycznego, wyposażonego w kamerę. Podłączenie go do monitora pozwala lekarzowi na dokładne obejrzenie tkanek macicy. Ponadto za pomocą histeroskopu, lekarz może pobrać materiał do dalszych badań histopatologicznych. Badanie trwa ok. 30 minut i wykonywane jest na fotelu ginekologicznym. Przed jego rozpoczęciem pacjentka zostaje poddana znieczuleniu ogólnemu. Zabieg powinien być wykonany w krótkim czasie po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Histeroskopię diagnostyczną przeważnie wykonuje się w tzw. chirurgii jednego dnia i pacjentka po krótkiej wizycie w klinice, może wrócić do domu.

Zadanie histeroskopii

Badanie daje możliwość bardzo dokładnego obejrzenia błony śluzowej macicy oraz jest szansą na precyzyjne określenie jej stanu. Tym samym wykonanie histeroskopii zleca się kobietom, które mają problemy z zajściem w ciążę lub nawet jej donoszeniem. Często wskazaniem są także mięśniaki macicy lub inne guzy, zrosty, a także nieplanowane krwawienia, których przyczyn nie udaje się ustalić. Badanie to ponadto daje możliwość wykrycia wrodzonych wad budowy narządów rodnych lub wykonuje się je gdy lekarz określił wysokie prawdopodobieństwo przerwania ściany macicy.

Po badaniu

Kobiety, które poddały się badaniu często podkreślają, że bardzo się go obawiały. Sam zabieg jest raczej bezbolesny, ale zdarza się, że może powodować dyskomfort spowodowany bolesnością podbrzusza.

Pacjentki powinny unikać dźwigania, które mogłoby wywołać krwawienie, a w przypadku jego wystąpienia, powinny zgłosić się do lekarza. Jeżeli histeroskopia była zarazem pobieraniem próbek tkanek do badania, to zdarza się, że pacjentka musi przyjmować przez jakiś czas antybiotyki, aby zapobiec zakażeniu.

Powikłania po takim zabiegu zdarzają się sporadycznie, dlatego nie należy się tego badania obawiać. Histeroskopia może przynieść bardzo wiele korzyści i często jest jedyną metodą, która jest w stanie potwierdzić postawioną wstępnie diagnozę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *