Zdrowie Publiczne

Portal wiedzy o zdrowiu

Kategoria: Wiadomości medyczne (Strona 1 z 21)

leczenie-kanalowe

Najskuteczniejszy na świecie uszczelniacz kanałowy, czyli AH Plus Jet!

Wiodąca na rynku pasta AH Plus Jet, to fenomenalny sposób na uszczelnienie nawet zniszczonego zęba. Stanowi udoskonaloną formę klasycznego produktu i występuje jako kombinacja dwuskładnikowego systemu pasta-pasta. Oprócz substancji właściwej, w opakowaniu znajdują się: strzykawka typu cartridge, końcówki mieszające i końcówki do bezpośredniej aplikacji. Dawka to 2×15 gram substancji właściwej.

Więcej

rentgen-poznan-pl-mammografia-czemu-warto-sie-badac

Mammografia: czemu warto się badać?

Statystyki nie napawają optymizmem: ponad 40 % Polek między 40. a 65. rokiem życia nigdy nie prześwietlało swoich piersi. Wiele kobiet dalej obawia się badania. Niepotrzebnie, bo nie jest ono z reguły bolesne, nie mówiąc już o tym, że regularna mammografia zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.

Więcej

shutterstock_294098054

Przyczyny i zapobieganie zapaleniom zatok

Zapalenie zatok jest bolesnym schorzeniem, za które najczęściej odpowiedzialna jest infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza. Często dochodzi do niego w następstwie przeziębienia. Istnieje wiele czynników przyczyniających się do takiego stanu. Chodzi tu przede wszystkim o: astmę oskrzelową, zaburzenia anatomiczne w postaci np. skrzywionej przegrody nosowej, alergiczny nieżyt nosa czy zanieczyszczone powietrze.

Więcej

medic-563423_1280

Jak prawidłowo pobierać materiał do badań laboratoryjnych?

Badania laboratoryjne wykonywane są z zastosowaniem różnych materiałów pobranych od pacjenta. Niektóre pobiera się na miejscu, w laboratorium diagnostycznym lub w punkcie pobrań, a inne pacjent powinien sam dostarczyć do analizy. W jaki sposób tego dokonać, aby analizie został poddany pełnowartościowy materiał, a wyniki badań uzyskane na jego podstawie były jak najbardziej wiarygodne?

Więcej

man-1050529_1280

Dom Opieki – kiedy przychodzi na to czas?

Temat domów opieki w dalszym ciągu jest jednym z tych kontrowersyjnych tematów, na które rozmowy raczej się unika. Zupełnie niepotrzebnie – bowiem trzeba o tym rozmawiać, gdyż prędzej czy później przyjdzie ten moment, kiedy to będziemy musieli podjąć decyzję. No własnie – czy istnieje jakiś konkretny moment, kiedy musimy sobie powiedzieć ,,tak, to jest ten moment, kiedy dom opieki będzie najlepszym rozwiązaniem” ?

Więcej

20160201_205447

You can only win

Rocznie u 350 000 osób w Europie dochodzi do zatrzymania akcji serca. 315 000 z nich umiera z powodu nie podjęcia natychmiastowych działań resuscytacyjnych. Szacuje się, że w Polsce z przyczyn związanych z nieprawidłowym działaniem serca umiera ponad 160 tys. osób rocznie. Większość to ofiary Nagłego Zatrzymania Krążenia, często mylonego z zawałem.

Więcej

LUCAS2_

Kiedy mróz zabija

Styczeń to miesiąc kiedy synoptycy odnotowują największe mrozy w Polsce. Tylko przez ostatnie 2 tygodnie niska temperatura zabiła ponad 20 osób. Główną przyczyną zgonów jest hipotermia czyli znaczne wyziębienie organizmu. Kiedy temperatura ciała osiąga 28 stopni, to taki stan zagraża już ludzkiemu życiu. Według danych GUS co roku od 330 do nawet 600 osób w Polsce umiera z powodu hipotermii.

Więcej

fot_3

Kiedy mróz zabija

Styczeń to miesiąc kiedy synoptycy odnotowują największe mrozy w Polsce. Tylko przez ostatnie 2 tygodnie niska temperatura zabiła ponad 20 osób. Główną przyczyną zgonów jest hipotermia czyli znaczne wyziębienie organizmu. Kiedy temperatura ciała osiąga 28 stopni, to taki stan zagraża już ludzkiemu życiu. Według danych GUS co roku od 330 do nawet 600 osób w Polsce umiera z powodu hipotermii.

Zwykło się powtarzać, że do wychłodzenia organizmu może dojść zimą w wysokich partiach górskich lecz tak naprawdę narażeni jesteśmy na wychłodzenie przez cały rok – nawet latem – i także w mieście. Problem ten dotyczy zwłaszcza bezdomnych i alkoholików.

Rozróżniamy kilka stadiów hipotermii. W pierwszym stadium wychłodzenia, temperatura ciała spada do około 32-35 stopni Celsjusza. U poszkodowanego pojawiają się dreszcze, ale jest przytomny. Dreszcze to objaw, który sygnalizuje, że organizm potrzebuje dodatkowego ciepła, aby móc się ogrzać. W tym stadium wychłodzenie organizmu jest niewielkie, wystarczy pic ciepłe płyny, wysuszyć mokre ubrania, przebywać w ciepłym miejscu.

Drugie stadium hipotermii występuje, gdy temperatura ciała spada do 28 stopni Celsjusza. Wtedy człowiek traci koordynację ruchów, jest apatyczny występują zaburzenia mowy. W takim stanie osoba, aby dojść do siebie, wymaga już pomocy innych,.

W trzecim stadium temperatura ciała wynosi około 24 stopni. Człowiek traci przytomność, jego źrenice nie reagują na światło, tętno jest ledwo wyczuwalne, stan wyziębionego przypomina śmierć. Na tym etapie niezbędna jest reanimacja. W utrzymaniu poszkodowanego przy życiu doskonale pomaga urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej – LUCAS2.

Doktor LUCAS, bo tak go potocznie nazywają ratownicy i lekarze wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm. Użycie takiego sprzętu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje pacjentowi dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczną resuscytację, także w trakcie transportu karetką pacjenta do szpitala.

W stadium czwartym hipotermii dochodzi do zatrzymania krążenia, temperatura spada poniżej 2 stopni Celcjusza. Stadium piąte to hipotermia nieodwracalna, czyli zgon..

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach lekarze, pielęgniarki i personel medyczny mogą mówić o medycznym sukcesie, bowiem odratowano 62-letniego mężczyznę, który trafił tam w stanie skrajnego wychłodzenia. Temperatura jego ciała wynosiła 23 stopnie Celsjusza. Poszkodowany był nieprzytomny, miał zatrzymaną akcję serca. W drodze do szpitala poddany został zewnętrznemu masażowi serca. W szpitalu podłączono go do sztucznego płuco-serca, które podgrzało i dotleniło jego krew. Obecnie stan pacjenta jest stabilny. Gdyby nie nowoczesna aparatura medyczna pacjent by nie przeżył.

Załoga szpitala ratująca poszkodowanego mężczyznę zgodnie potwierdza – Byliśmy zaskoczeni efektywnością pracy LUCASa. Siły ratowników podczas wykonywania nawet kilkunastominutowej resuscytacji słabną. LUCAS natomiast zapewnia stały, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości. Ręcznie bardzo trudno byłoby utrzymać odpowiednią częstotliwość i głębokość uciśnięć. Urządzenie, oczywiście nigdy nie zastąpi człowieka, ale z pewnością skuteczniej wykonuje kompresję klatki piersiowej. Gdy w grę wchodzi ratowanie ludzkiego życia, głębokość i tempo takiego masażu odgrywa ogromne znaczenie.

Jak do tej pory największym sukcesem polskiej medycyny w ratowaniu pacjenta znajdującego się w hipotermii głębokiej był przypadek 2-letniego Adasia, którego odratowano gdy temperatura jego ciała wynosiła tylko 12 stopni Celsjusza. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie do tej pory rozpatrują ten przypadek w kategoriach cudu.

lucas

Jeszcze więcej serc pod opieką LUCASów

Mogą nieprzerwanie pracować przez wiele godzin, w przeciwieństwie do człowieka, nigdy się nie męczą, zawsze zapewniają stały, jednostajny rytm uciśnięć, kiedy wykonują masaż serca, ratownicy mogą spokojnie przeprowadzać inne, konieczne zabiegi. O kim mowa? O LUCASach – automatycznych nieinwazyjnych urządzeniach do masażu serca.

Więcej

rece2

Domy opieki dzisiaj, a dawniej

Z czasem wszystko się zmienia można by rzec, że na lepsze. Rynek pracy oferuje znacznie więcej, niż kiedyś. Standard życia w Polsce również polepszył się, w porównaniu do sytuacji sprzed kilkunastu lat. Domy opieki dla seniora również przeszły rewolucje – spójrzmy więc na domy opieki dawniej, a dzisiaj.

Więcej

Page 1 of 21

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén