Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Witamina A – dlaczego jest Ci potrzebna?

Witamina A ma wiele nazw, których używa się zamiennie, najczęściej nazywa się ją retinolem i beta-karotenem, co nie do końca jest prawdą ponieważ są to prowitaminy, które przekształcają się w witaminę A. Posiada bardzo istotne dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu właściwości. Odpowiada za metabolizm białek i za naturalną odporność naszego organizmu.

Jednak jak w przypadku większości witamin i mikroelementów jej niedobór jest tak samo groźny jak nadmiar. Ważne jest aby obserwować swój organizm ponieważ i nadmiar i niedobór można łatwo zaobserwować.

 

 

 

 

Niedobór witaminy A

– Zaburzenia widzenia.

– Problemy skórne, które przejawiają się szorstką skórą i częstymi wysypkami.

– Problemy z włosami i paznokciami, brak tej witaminy w organizmie znacznie obniża kondycję naszych włosów i paznokci, które stają się kruche i łamliwe.

– Przewlekłe uczucie zmęczenia.

 

 

Nadmiar witaminy A

– Intensywne poczucie zmęczenia.

– Krwawienia z dziąseł.

– Wypadanie włosów.

– Problemy skórne, a przede wszystkim skóra może nabrać żółtego odcienia.

 

Gdzie występuje witamina A?

Te odżywcze składniki możemy znaleźć w wielu produktach zwierzęcych i odzwierzęcych, jednak najwięcej dobrych właściwości zawiera wątróbka. Również dobrym źródłem są ryby i nabiał. W warzywach najwięcej beta-karotenu znajdziemy w marchewce, szpinaku i botwince. Znajdziesz ją też w suplementach diety, np. tutaj.

 

Beta-karoten a opalanie

Ta prowitamina jest doskonałą substancją, która chroni naszą skórę przed promieniowaniem UV. Tworzy barierę ochronną przed szkodliwymi działaniami promieni słonecznych. Zaopatrują nas w dodatkową ilość pigmentu. Walczy z wolnymi rodnikami, dzięki czemu zmniejsza nadwrażliwość na słońce. Za kilka miesięcy przyjdzie długo wyczekiwany przez większość z nas okres pełnego słońca. Spora część ludzi z utęsknieniem wyczekuje wakacji, plaży, morza i leżenia w ciepłym piasku łapiąc promienie słońca. Dlatego też, warto już dziś zaopatrzyć się w tę prowitaminę, aby nie narażać się na przykre dolegliwości związane z nadmierną ilością słońca. Beta-karoten to nie tylko ochrona Twojej skóry przed promieniowaniem UV, przyspiesza również proces opalania i idealny kolor skóry, również zachowuję na dłuższy czas opaleniznę na naszej skórze.

 

Beta-karoten i choroby

Ze względu na to, że ta prowitamina należy do grupy przeciwutleniaczy może zapobiegać powstawaniu chorób nowotworowych. Wyniki przeprowadzonych badań przedstawiają, że jest skuteczna w walce z rakiem jamy ustnej, krtani i przełyku.

 

Ważną funkcją zdrowotną beta-karotenu jest poprawa funkcjonowania wzroku. Dzięki przyjmowaniu witaminy A, nasze oczy nie muszą obawiać się o utratę wzroku w starszym wieku i powstaniu zaćmy. Również wpływa na polepszenie widzenia w półmroku, z tym problemem zmaga się wiele starszych osób.

 

Systematyczne dbanie o odpowiednią ilość prowitaminy może zmniejszyć ryzyko miażdżycy, zawału i udaru mózgu. Prowitamina w znaczny sposób obniża poziom złego cholesterolu, co ma ogromne znaczenie na cały nasz organizm.

 

Niewątpliwie witamina A jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jednak należy pamiętać o zdrowych ilościach przyjmowanych prowitamin.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *