Wiadomości medyczne

Wózki szpitalne do przewożenia bielizny i odpadów – jak wybrać?

wozki_fotoMedyczne wózki na bieliznę i odpady to jeden z podstawowych elementów infrastruktury i wyposażenia oddziału szpitalnego, niezbędny w pracy personelu sprzątającego każdej placówki medycznej. Umożliwiają łatwy transport nie tylko czystej i brudnej bielizny oddziałowej i sprzętu jednorazowego, ale także zbiórkę odpadów. Czym kierować się przy wyborze produktów, jakim są pomocnicze wózki do przewożenia bielizny? Jakie są cechy dobrego wózka medycznego dla personelu?

Wyposażenie oddziału szpitalnego w postaci wózków dla personelu sprzątającego stanowi duże ułatwienie codziennej pracy oddziału. Aby wybrać dobry wózek szpitalny, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie: jakiego rodzaju materiały będą nim przewożone (czy tylko brudna bielizna, czy też czysta, czy odpady medyczne, czy także sprzęt jednorazowy), jakie powinien mieć wymiary?

Wózki szpitalne do bielizny – co oferuje rynek?

Producenci sprzętu medycznego oferują szeroki wybór w kategorii wózki do przewożenia bielizny: pojedyncze, podwójne lub potrójne, z szafkami, koszami, półkami lub stelażami na worki; osobno lub w różnych kombinacjach wózki na brudną bieliznę, czystą, odpady oraz inne materiały higieniczne.

Najprostszą opcją są pojedyncze wózki na brudną bieliznę lub odpady w formie mobilnych statywów na worki. W tego rodzaju modelach ważna jest przede wszystkim wytrzymałość i trwałość statywu i klapy. Najczęściej są one wykonane z plastiku. Zwróćmy także uwagę na stabilność układu jezdnego oraz działanie blokady hamulcowej. Tego rodzaju modele to wygodne meble medyczne oddzielnie do transportu i zbierania brudnej bielizny lub odpadów. O krok dalej idą podwójne wózki, którymi jednocześnie można przewozić zarówno brudną bieliznę, jak i odpady. Podwójne wózki oddziałowe składają się np. z dwóch statywów na worki, ze statywu i zamykanej szafki z otworem w górnej części lub z dwóch szafek z otworami na poszczególne materiały.

Na rynku mebli medycznych dostępne są także kombinacje szafek i statywów, które pozwalają na jednoczesne przewożenie zarówno brudnej i czystej bielizny, jak i transport odpadów. Czysta bielizna przewożona jest w zamkniętej szafce wykonanej z płyty meblowej lub ze stali nierdzewnej, a na brudną bieliznę oddziałową zamontowany jest z boku statyw do worka.

Które parametry wózków oddziałowych są ważne?

Jako że oddziałowe wózki do bielizny są intensywnie eksploatowane, to ważna jest ich trwałość, w tym przede wszystkim materiał, z którego są wykonane. To wpływa na kondycję sprzętu, jego odporność na uszkodzenia mechaniczne i łatwo czyszczenia. Większość produktów dostępnych na rynku jest wykonana ze stali proszkowanej lub ze stali nierdzewnej. Przy wózkach statywowych zwróćmy uwagę na łatwość otwierania i zamykania klapy, ponadto obręcz wózka powinna być wyposażona w klipsy zaciskowe, które zabezpieczają przed zsunięciem się worka. Klapę statywu lub zamykanej szafki można otwierać ręcznie, lub – co zdecydowanie ułatwia utrzymanie higieny – za pomocą pedału nożnego. Zastanówmy się także, czy materiał, z którego są wykonane szpitalne wózki do bielizny jest odporny na silnie działające środki dezynfekujące.

Podsumowując, wybierając oddziałowy wózek do przewożenia bielizny zastanówmy się przede wszystkim, jakie ma być jego przeznaczenie i jakiego rodzaju materiały będą nim przewożone. To da odpowiedź, w jakiej konfiguracji wózek najlepiej się sprawdzi i jakie powinien mieć gabaryty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *