Sport

Jak wrócić do treningów po chorobie?

Uprawianie sportu wiąże się z kontuzjami i urazami stawów. Rekonwalescencja po chorobie może trwać nawet kilka miesięcy, jednakże zapalonym sportowcom nic nie przeszkodzi w powrocie do treningów. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się, jak wrócić do treningów po chorobie czy kontuzji.

Powrót do treningów po chorobie

Nieodzownym element, który pomoże Wam wrócić do treningów, będzie odpowiednia dieta. Nawet podczas choroby czy kontuzji nie powinno się od niej odstępować, w zależności od zaleceń lekarza. Dieta sportowca powinna zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczy, węglowodanów, a także powinna być dobrana wedle zapotrzebowania na makroskładniki. Dieta stosowana podczas rekonwalescencji przyśpieszy procesy odbudowy uszkodzeń spowodowanych chorobą. 

W okresie grypy zaleca się treningi o zmniejszonej intensywności lub skrócenie wysiłku, ponieważ na około 72 godziny jesteśmy narażeni 6 razy bardziej na infekcje. Szybki prysznic po treningu może otworzyć drzwi dla wszelkich chorób sezonowych, wówczas warto zadbać o swoją odporność, wspomagając się witaminą C. Przeziębieniu lub grypie można ulec o każdej porze roku, dlatego w sytuacjach podbramkowych, kiedy nie możesz odpuścić treningu, ubierz na siebie dodatkową bluzę i otul szyję, aby kark nie był narażony na przewianie. Gdy choroba wchodzi w fazę zaawansowaną i obejmuje drogi oddechowe, udaj się do lekarza. Okres rekonwalescencji poświęć na regenerację i stopniowo wracaj do treningów, osłaniając miejsca podatne na przewianie. Od tygodnia do dwóch po chorobie powinieneś oszczędzać organizm, aby w pełni sił wrócić do formy. 

W okresie od jednego do dwóch tygodni po chorobie siła mięśni spada do około 13%, wydolność obniża się o 7%, a cały czas powrotu do formy wynosi od jednego do nawet sześciu tygodni. Siła mięśni po chorobie nie spadła na tyle, abyś nie dał rady wykonać treningu, ponieważ każdy ruch został zapisany w tzw. pamięci mięśniowej. Jednakże Twój organizm zmęczy się znacznie szybciej. Bądź dla siebie wyrozumiały, każda przerwa wpływa na Twoją siłę i formę. Nigdy nie trenuj na siłę, być może Twój organizm zdecydował, że potrzebujesz dłuższej regeneracji.

Powrót do treningów po kontuzji 

W trakcie urazu bardzo ważne jest, aby nie zaniedbywać ciała i nie pozostawać w bezruchu. Takie zaniedbanie jest niczym głodówka dla organizmu. Unieruchomienie np. ręki przez dwa tygodnie powoduje, że tracimy około 1/3 siły. Należy mieć na uwadze, że im więcej ma się mięśni, tym więcej się traci. 

Trenując np. na siłowni, zmniejsz obciążenie i czas trwania ćwiczeń. Możesz również zmniejszyć liczbę serii, ale wykonać więcej obciążeń z niższym ciężarem. Pozwól swojemu ciału na stopniowe zwiększanie wysiłku. Wspomagaj się dietą i dobieraj odpowiednie posiłki przedtreningowe i potreningowe, aby zwiększyć siłę i uzupełnić zapotrzebowanie na makroskładniki. Taką dietę pomoże Ci dobrać dietetyk z Fit-Catering z Dąbrowy Górniczej (sprawdź, w jakich miastach działa Fit-Catering – www.fit-catering.pl/miasta-dostaw). Kolejną radą jest, aby najpierw uruchomić duże partie mięśniowe, podkręcając nieco zastany metabolizm. Rozruszaj dolne partie mięśniowe za pomocą lekkiej tabaty, w tym przysiady, pajacyki, wykroki, skłony. Uprawiając jogging, skróć dystans oraz zmniejsz tępo. Stopniowo wracając do formy, będziesz mógł pozwolić sobie na większy i dłuższy wysiłek.

Pamiętaj, że w okresie rekonwalescencji bardzo ważna jest rozgrzewka, stretching, dieta oraz regeneracja. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *