Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Wszystko o laserowej korekcji wzroku

Słaby wzrok to przypadłość bardzo wielu osób. Wielu z nas nauczyło się sobie z nim radzić, ale nierzadko z czasem okazuje się, że widzimy coraz gorzej, albo mamy większe problemy z codziennymi czynności niż jeszcze na przykład dziesięć lat wcześniej. Okulary lub soczewki oczywiście pomagają, ale ich używanie to po to prostu usuwanie objawów, nie prawdziwej przyczyny.

Na coraz większą powszechność wad wzroku wpływ ma także coraz intensywniejsza eksploatacja aparatu widzenia (monitory komputerów, telewizory). Na szczęście jest na ten problem sposób – to laserowa korekcja wzroku, czyli rozwiązanie niezwykle popularne na Zachodzie, które raz na zawsze może nas uwolnić od problemów z widzeniem.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Żeby zrozumieć mechanizm, jaki odpowiedzialny jest za poprawę naszego wzroku, musimy zrozumieć, dlaczego ulega on pogorszeniu. Za krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm odpowiada nieprawidłowa krzywizna rogówki oka. Laserowa korekcja jest więc działaniem, które ma na celu zmianę tej krzywizny. Zabiegu dokonuje się z użyciem lasera excimerowego po uprzednim znieczuleniu oka specjalnymi kroplami. Chłodna wiązka lasera przerywa połączenia molekularne tkanki rogówki i modeluje ją w ten sposób, że zyskuje ona inną krzywiznę.

Przebieg zabiegu

Laserowa korekcja wzroku, jak wspomnieliśmy wcześniej, dokonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a cały zabieg trwa maksymalnie kilkanaście minut. Po jego zakończeniu pacjent może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu, co niewątpliwie jest ogromną zaletą tego zabiegu.

Po zabiegu korekcji wzroku dalsza rekonwalescencja odbywa się w domu. Ogranicza się ona do unikania zadymionych oraz zakurzonych pomieszczeń bądź kontaktów z osobami chorymi. Przez określony czas po zbiegu należy stosować krople do oczu, które poleci okulista oraz zrezygnować z makijażu oczu.

Kto może poddać się korekcji?

Dla przykładu – w sopockim Blikpolu na chwilę obecną laserowo usuwa się astygmatyzm do około 6 dioptrii, krótkowzroczność do około minus 13 dioptrii i dalekowzroczność do około plus 6 dioptrii. Warunkiem wykonania zabiegu jest przede wszystkim stabilność wady oraz ogólne zdrowie oczu. Stabilność wady z reguły uzyskuje się między 18 a 22 rokiem życia. W praktyce nie ma górnej granicy wiekowej, ponad którą dany pacjent nie jest już kwalifikowany do zabiegu, chociaż zwykle za umowną granicę uznaje się okolice 65 roku życia. Istnieje pewna grupa przeciwwskazań względnych oraz bezwzględnych do zabiegu, z którymi warto zapoznać się na stronach danej kliniki okulistycznej.

Koszty zabiegu

Laserowa korekcja wzroku nie jest w naszym kraju refundowana przez NFZ, więc całość kosztów ponosi pacjent. Ceny różnią się w zależności od kliniki. Do ceny właściwego zabiegu doliczyć należy jeszcze koszt wizyty kwalifikacyjnej i wizyt kontrolnych, które kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto jednak pamiętać, że korekcja wzroku jest zabiegiem trwałym, a my nie będziemy już ponosić kosztów z tytułu zakupu niepotrzebnych już okularów, soczewek lub płynów do nich.

Czy taki zabieg jest bezpieczny?

Laserowa korekcja wzroku jest obecnie niezwykle bezpiecznym sposobem na uzyskanie lepszej jakości widzenia. Komplikacje po zabiegu natomiast zdarzają się niezwykle rzadko. Szczególnie w przypadku metody całkowicie laserowej (tzw. femtolasik, bez użycia ostrza mikrokeratomu obecnego w starszych metodach) praktycznie 100% pacjentów osiąga po zabiegu pożądany wynik. Jak wspomnieliśmy we wstępie, laserowa korekta wzroku jest obecnie zabiegiem niezwykle popularnym, z już długą historią. Na całym świecie wykonano ponad 40 mln zabiegów, a w samych Stanach Zjednoczonych laserowa korekcja jest numerem jeden wśród dobrowolnych zabiegów medycznych oraz estetycznych (przed korekcją nosa czy powiększeniem piersi).

Artykuł przygotowano przy współpracy kliniki okulistycznej Blikpol – więcej pod adresem www.blikpol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *