Stomatologia

Wybielanie zębów – przeciwwskazania

Uśmiech gwiazdy filmowej – to marzenie większości z nas. Wybielanie zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów współczesnej stomatologii. Śnieżnobiały uśmiech coraz częściej przestaje być luksusem, a wybielanie zębów zajmuje już czasem jedynie kilkanaście minut. Nie każdy może niestety pozwolić sobie na wykonanie tego zabiegu, nie z powodów finansowych, a ze względu na przeciwwskazania do jego wykonania.

Zabarwienie zębów jest kwestią, na którą składa się wiele czynników. W pewnym stopniu kolor szkliwa uzależniony jest od cech genetycznych, niezależnych od nas. Najczęściej jednak ciemna barwa naszych zębów związana jest z naszym stylem życia, a zatem spożywaniem pewnych napojów (np. czerwonego wina, kawy czy herbaty), nieodpowiednią higieną jamy ustnej, czy paleniem papierosów. Wszyscy chcemy jednak wyglądać dobrze, dlatego coraz częściej skłaniamy się w kierunku estetycznych rozwiązań oferowanych przez stomatologię Wilanów

Na nieszczęście wielu osób, istnieje szereg przeciwwskazań do wybielania zębów. Dotyczy to przede wszystkim dotkniętych wszelkiego rodzaju chorobami jamy ustnej, takimi jak próchnica, afty, stany zapalne w obrębie dziąseł czy nadwrażliwość zębów. Zabiegu nie przeprowadza się także na osobie, u której zdiagnozowana została alergia na składniki preparatu wybielającego. W przypadku wielu bardzo silnych przebarwień niezalecane jest chemiczne lub laserowe wybielanie zębów, a nałożenie licówek. Przeciwwskazaniami do wybielania zębów są też pewne choroby niezwiązane z jamą ustną, jak np. epilepsja czy choroba Parkinsona.

Takiego zabiegu nie powinny wykonywać kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią. Jest to przeciwwskazanie dość uniwersalne, nie tylko w przypadku stomatologii. Spowodowane jest to brakiem badań na temat wpływu pewnych mechanizmów na płód, a także – w późniejszym czasie -dziecko. Ryzyko jest więc na tyle duże, że większość specjalistów nie podejmie się wykonania zabiegu wybielania zębów na kobiecie ciężarnej. Wybielanie zębów nie jest również zalecane u dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia.

Zabieg wybielania zębów nie jest też zalecany osobom, które nie potrafią utrzymać tymczasowej dyscypliny dotyczącej trybu życia. Przez pewien czas po rozjaśnieniu zębów, powinno się bowiem spożywać jedynie produkty, przy których nie występuje prawdopodobieństwo ponownego zabarwienia szkliwa oraz nie palenie papierosów.

Jak w przypadku wszystkich zabiegów, również w kwestii wybielania zębów, podjęcie decyzji powinno się zostawić stomatologowi, który podejmie się wykonania zabiegu. Przestrzeganie jego uwag i zaleceń jest istotne, jeżeli zależy nam na utrzymaniu korzystnych efektów wybielania zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *