Artykuły Kobieta Mężczyzna

Jak wybrać dom opieki dla osoby bliskiej

Zmiana miejsca zamieszkania w wieku senioralnym to jeden z poważniejszych momentów w życiu człowieka. Wiąże się z tym ogromny stres, lęk i świadomość przemijania, które wpłynąć mogą na pogorszenie stanu zdrowia osoby starszej – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Dlatego do problemu należy podejść z rozwagą i wyczuciem. Warto również zasięgnąć uprzednio porady psychologicznej, aby nie zranić nieświadomie bliskiej nam osoby.

Wybór domu opieki to niezwykle trudna sprawa. Czujemy ogromną odpowiedzialność za znalezienie domu dla naszych bliskich, dom, który ma im zastąpić dom rodzinny. Ponadto wiąże się z tym wiele emocji – chcemy jak najlepiej, jednak nieodzownie nasz bliski będzie cierpiał. Dlatego warto do takiej zmiany przygotować – zarówno siebie i rodzinę, jak i bliską nam osobę starszą.

Zrób listę rzeczy do zrobienia

Planuj i odznaczaj rzeczy, które zrobiłeś. Tak najłatwiej będzie ci zorganizować zmiany, które mają zajść. Chociaż z pozoru wydaje ci się, że nie dasz rady, a rzeczy do wykonania jest zbyt wiele – gdy to spiszesz i ustalisz kolejność oraz priorytety wszystko okaże się znacznie łatwiejsze. Jeżeli twój bliski korzysta z jakichś leków lub stosuje pieluchomajtki dla dorosłych, zawczasu udaj się do lekarza seniora po recepty na te produkty.

Przygotuj zawczasu wyprawkę do domu opieki

Nie zostawiaj na ostatnią chwilę zrobienia wyprawki. Zazwyczaj przed samą przeprowadzką jest sporo emocji, dokumentów do podpisania, zorganizowanie transportu itd., dlatego w takim chaosie marnie się pakuje najpotrzebniejsze rzeczy.

ABC wyprawki

Do domu opieki potrzebne są pieluchomajtki dla dorosłych, gdyż żaden ośrodek opiekuńczy nie zapewnia ich dla pensjonariuszy. Warto także zadbać o środki pielęgnujące do skóry – zarówno myjące (najlepiej emolienty lub delikatne dermokosmetyki, łagodne dla starszej, suchej i wrażliwej skóry), jak również kremy zapobiegające podrażnieniom i odparzeniom, jak i preparat na odleżyny. Dobrze również pamiętać o zapasie ubrań. Dobrze sprawdzają się bawełniane koszulki – są przewiewne, oddychają i są rozciągliwe. Jeżeli osoba starsza dużo leży kupmy jej kubek niekapek, aby łatwiej jej było pić wodę.

Wybór domu

Pierwszym krokiem powinien być research domów, w zależności od potrzeby seniora: opiekuńczo-pielęgnacyjny, rehabilitacyjny, opiekuńczy. Gdy zdecydujesz się na rodzaj opieki, jaka jest potrzebna od razu zawęzi ci się lista ośrodków i ułatwi wybór. Warto, abyś szukał domu opieki w pobliżu własnego. Ośrodek oddalony od twojego domu może przysporzyć tobie i twoim bliskim wielu dodatkowych stresów, związanych z brakiem czasu na regularne odwiedziny bliskiego w obliczu codziennych obowiązków.

Gdy zawęzisz wybór do kilku miejsc postaraj się każdy z nich odwiedzić. Dobrze naocznie sprawdzić jak wygląda sam dom, okolica, czy posiada ogród, jak wyglądają pokoje, jadalnia, czy łazienki są przystosowane dla osób starszych i chorych, jakie są łóżka, czy nie ma schodów, a jeżeli tak, to czy są windy, czy lekarz ośrodka wypisuje recepty na pieluchomajtki dla dorosłych itd.

Oczywiście poza rozmową z personelem porozmawiaj również z pensjonariuszami i dowiedz się od samych mieszkańców, czy są tam szczęśliwi i jak im się żyje.

One Comment

  • AndrzejewskiM

    My zdecydowaliśmy się na dom seniora z polecenia. Aktualnie dziadek przebywa w Nowym Dworze Mazowieckim w domu rodzinnym. Bardzo przyjazna placówka. Przed zdecydowaniem się pojechaliśmy obejrzeć ja osobiście dokładnie, porozmawialiśmy z innymi pensjonariuszami, ogólnie zbadaliśmy miejsce, jeżeli można tak to nazwać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *