Poradniki

Jak wygląda proces psychicznego pogodzenia się ze śmiercią?

Śmierć dotyczy każdego człowieka. Jest to oczywiste. Każdy boi się śmierci i tego, co czeka po niej. Niestety jest to wielka niewiadoma dla osób żyjących. Wiele osób, które zaczynają chorować, uświadamiają sobie, że śmierć jest blisko. Jak wygląda proces psychicznego pogodzenia się ze śmiercią?

Urny i trumny to jedne z najczęstszych słów, jakie słyszą osoby pracujące w zakładach pogrzebowych. Coraz więcej ludzi uświadamia sobie, co to kremacja i jakie ma plusy. Niektórzy wierzą, że w ten sposób nie obudzą się już po śmierci. 

Etap zaprzeczenia

Niestety ten etap jest najgorszy. Kiedy dana osoba dowiaduje się o ciężkiej, nieuleczalnej chorobie, wpada w stan zaprzeczenia. Wmawia sobie, że na pewno doszło do pomyłki i śmierć jej nie dotyczy. To wtedy najczęściej słyszy się hasła ,,to niemożliwe, pomylono wyniki, przecież ja nie umrę”. To bolesny etap dla osoby chorej i dla rodziny, która również nie może poradzić sobie z traumą. Tak samo dzieje się w przypadku osób starszych, które podświadomie czują zbliżający się koniec.

Etap załamania

Łzy, rozpacz, krzyk. Tutaj następuje załamanie. Osoba uświadamia, sobie, że słowa, które usłyszała, są prawdziwe. Na tym etapie następuje najwyższy poziom strachu i poczucia bezradności. Najbardziej niszczący psychicznie etap śmierci. 

Etap załatwiania spraw

Osoba, która usłyszała, że niedługo odejdzie, na tym etapie pokonała pierwszy strach związany z umieraniem. Tutaj osoba ta chce załatwić wszelkie formalności, jakie mogą sprawić problemy bliskim po jej odejściu. To likwidacja kont oszczędnościowych, lokat i polis na życie. Niestety często w urzędach jest wiele problemów z załatwianiem formalności w imieniu osoby zmarłej. 

Etap pogodzenia się ze śmiercią i poczucie spokoju

Tutaj osoba jest już pogodzona z tym że odejdzie i czuje spokój. Wiele osób uważa, że ludzie odchodzą w strachu i panice, jednak nie jest to prawda. Osoba, która załatwiła wszystkie sprawy, pożegnała się z bliskimi i pogodziła ze śmiercią, gotowa jest do odejścia. Oczywiście ,,gotowa” to naciągane słowo. Po prostu osoba wie, że i tak nie ucieknie już przed tym, co zostało przesądzone. W tych trudnych chwilach należy zawsze pomagać osobie, która potrzebuje pomocy i wsparcia. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *