Artykuły Kobieta Mężczyzna

Jak wygląda terapia alkoholowa?

Terapia alkoholowa to nic innego jak zespół zabiegów psychologicznych jak i medycznych, które umożliwiają osobie uzależnionej od alkoholu na walkę z nim. Celem terapii jest zauważenie problemu. Wbrew pozorom, terapia nie musi odbywać się w ośrodku zamkniętym, jednak jest to jedna z lepszych metod, zapewniająca stałe i pełne wsparcie osobie uzależnionej.

Czy terapia alkoholowa to tylko pomoc medyczna?

Jak już wspomniano, najczęściej pod pojęciem terapii alkoholowej kryją się działania medyczne i psychologiczne, których zadaniem jest niesienie pomocy w walce z nałogiem. Niektórzy, jednak potrafią poradzić sobie z nałogiem, bazując tylko i wyłącznie na pomocy rodziny czy grup wsparcia. Jeśli pomoc jest nie wystarczająca, warto skorzystać z pomocy ośrodka terapii http://ograniczpicie.pl, który pomaga nie tylko osobom uzależnionym ale i ich rodzinom. Leczenie powinno prowadzić do zrozumienia mechanizmów prowadzących do nadużywania alkoholu. Terapia musi obejmować całość problemów psychicznych, występujących w życiu alkoholika, gdyż to one doprowadziły go do choroby.

 

Jak wygląda terapia?

Terapia, w formie zamkniętej charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Kolejne etapy leczenia odbywają się pod stałą opieką lekarzy i psychologów.

Pierwszym etapem leczenia odwykowego jest detoks, czyli oczyszczenie organizmu. Jest to trudny etap, w którym mogą wystąpić powikłania zdrowotne wynikłe z odstawienia alkoholu. Może pojawić się nerwowe pobudzenie, podwyższone ciśnienie, bezsenność, drżenie mięśni. Najczęściej ten etap leczenia odbywa się równolegle z leczeniem farmakologicznym, polegającym na podawaniu leków uspokajających i uzupełniających niedobory witamin i mikroelementów.

Kolejną częścią jest terapia indywidualna z psychologiem i sesje grupowe. Zajęcia mają charakter edukacyjny, a ich celem jest zrozumienie, jak działa uzależnienie i czym jest wywołane. Ważne, są także zajęcia, podczas których uzależnione osoby trenują umiejętności społeczne i komunikacyjne, asertywność, radzenie sobie z trudnościami oraz uczą się zapobiegać nawrotom.

One Comment

  • Barti

    Terapia alkoholowa to bardzo ważny przystanek w drodze to trzeźwości. Osoba uzależniona musi przede wszystkim umieć przyznać się, że ma problem i poprosić i pomoc. To jeden z najtrudniejszych kroków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *