Artykuły Kobieta Mężczyzna

Jak wygląda terapia alkoholowa?

Terapia alkoholowa to nic innego jak zespół zabiegów psychologicznych jak i medycznych, które umożliwiają osobie uzależnionej od alkoholu na walkę z nim. Celem terapii jest zauważenie problemu. Wbrew pozorom, terapia nie musi odbywać się w ośrodku zamkniętym, jednak jest to jedna z lepszych metod, zapewniająca stałe i pełne wsparcie osobie uzależnionej.

Czy terapia alkoholowa to tylko pomoc medyczna?

Jak już wspomniano, najczęściej pod pojęciem terapii alkoholowej kryją się działania medyczne i psychologiczne, których zadaniem jest niesienie pomocy w walce z nałogiem. Niektórzy, jednak potrafią poradzić sobie z nałogiem, bazując tylko i wyłącznie na pomocy rodziny czy grup wsparcia. Jeśli pomoc jest nie wystarczająca, warto skorzystać z pomocy ośrodka terapii http://ograniczpicie.pl, który pomaga nie tylko osobom uzależnionym ale i ich rodzinom. Leczenie powinno prowadzić do zrozumienia mechanizmów prowadzących do nadużywania alkoholu. Terapia musi obejmować całość problemów psychicznych, występujących w życiu alkoholika, gdyż to one doprowadziły go do choroby.

 

Jak wygląda terapia?

Terapia, w formie zamkniętej charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Kolejne etapy leczenia odbywają się pod stałą opieką lekarzy i psychologów.

Pierwszym etapem leczenia odwykowego jest detoks, czyli oczyszczenie organizmu. Jest to trudny etap, w którym mogą wystąpić powikłania zdrowotne wynikłe z odstawienia alkoholu. Może pojawić się nerwowe pobudzenie, podwyższone ciśnienie, bezsenność, drżenie mięśni. Najczęściej ten etap leczenia odbywa się równolegle z leczeniem farmakologicznym, polegającym na podawaniu leków uspokajających i uzupełniających niedobory witamin i mikroelementów.

Kolejną częścią jest terapia indywidualna z psychologiem i sesje grupowe. Zajęcia mają charakter edukacyjny, a ich celem jest zrozumienie, jak działa uzależnienie i czym jest wywołane. Ważne, są także zajęcia, podczas których uzależnione osoby trenują umiejętności społeczne i komunikacyjne, asertywność, radzenie sobie z trudnościami oraz uczą się zapobiegać nawrotom.

2 komentarze

  • Barti

    Terapia alkoholowa to bardzo ważny przystanek w drodze to trzeźwości. Osoba uzależniona musi przede wszystkim umieć przyznać się, że ma problem i poprosić i pomoc. To jeden z najtrudniejszych kroków.

  • Stanisław

    Zdaje sobie sprawę, że detoksykacja alkoholowa to trudny proces dla każdego uzależnionego. Dlatego uważam, że każdy świadomy problemu powinien sięgnąć po pomoc specjalistów, którzy znajdą rozwiązanie. Ośrodki zamknięte już dużo zrobiły i pewnie nadal pozostaną najskuteczniejszym sposobem leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *