Artykuły medyczne,  Artykuły odżywianie,  Artykuły zdrowie

Wygraj walkę z alergenami w domu

Wraz z wiosenną aurą za oknem, rozpoczyna się także sezon na uczulenia i alergie. O ile nie mamy wpływu na moment, w którym zaczynają pylić rośliny, o tyle możemy zadbać o to, aby nasz dom nie był źródłem takich alergenów jak kurz i roztocza. Warto dodać, że roztocza gromadzące się w kurzu są odpowiedzialne, aż za 50 % przypadków alergii.

Obrzęk, łzawienie oczu czy katar towarzyszą niektórym alergikom przez cały rok. Dzieje się tak za sprawą kurzu i roztoczy, które gromadzą się w różnych domowych zakamarkach. Co zrobić aby było ich jak najmniej w naszych domach? Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad jak prawidłowo zadbać o porządek w naszych „czterech kątach”, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się kurzu i roztoczy.

Gdzie ukrywają się roztocza?

Roztocza znajdujące się w kurzu są niemal wszędzie tam, gdzie sprzątamy rzadziej niż zwykle. Objawy towarzyszące alergiom pojawiają się zazwyczaj rano. Dzieje się tak dlatego, że najwięcej tych drobnych organizmów znajduje się w materacu, pościeli i poszewkach. Gromadzą się one również na kanapie i pluszowych zabawkach. Jeśli alergik funkcjonuje w takim otoczeniu to niezwykle ciężko mu walczyć z objawami uczulenia. Na pewno lepiej będzie, jeśli usuniemy z jego pokoju dywany oraz ciężkie firany i zasłony. Minimalizując ryzyko gromadzenia się kurzu w tych miejscach, zwiększamy szanse na to, że objawy alergii nie będą dokuczliwe.

Czystość każdego dnia

Alergia może się pojawić u każdego z nas, warto więc temu zapobiegać sprzątając często w domu. Zaskakujący jest fakt, że w gramie kurzu występuje ok. 2 tysięcy drobnych organizmów. Aby pozbyć się tych alergenów, przede wszystkim powinniśmy jak najczęściej wycierać kurze z mebli, myć podłogi i odkurzać dywany. Wystarczy pomyśleć o wszystkich trudnodostępnych miejscach i wyobrazić sobie, ile tam znajduje się kurzu i roztoczy! Warto zdać sobie sprawę z tego, że tylko częste odkurzanie tych miejsc zapobiegnie gromadzeniu się alergenów w domu.

Dywan siedlisko alergenów!

Czy wiesz, że posiadanie dywanu to najlepsza sprawa na walkę z kurzem i roztoczami? Jeżeli nieposiadamy go w domu, to wszystko osiada na meblach, lampach i akcesoriach. Jeżeli mamy dywan w salonie, to właśnie na nim najwięcej będzie osiadało różnych alergenów. Jeden dywan łatwiej wysprzątać niż cały pokój.

Aby mieć pewność, że dobrze odkurzysz dywan, polecam Ci Odkurzacz SEBO FELIX 1 PREMIUM, który najlepiej odkurzy tój dywan, dzięki swojej budowie oraz dodatkowej elektroszczotce. Dzięki takiemu odkurzaczowi, wyczyścisz nawet runo dywanu, a nie tylko to co jest na jego wierzchu.

Pierz pościel i ręczniki

Roztocza to wszędobylskie organizmy, które zawsze znajdą sobie odpowiednie miejsce, aby się zadomowić. Dobra wiadomość jest taka, że nie są odporne na działanie wysokiej temperatury. Mamy więc pierwszy sposób na to, aby zmniejszać ich ilość w domu. Powinniśmy częściej prać poszewki, prześcieradła i ręczniki – najlepiej w temperaturze 60 stopni lub wyższej. Jeśli istnieje taka możliwość, to rozwieśmy pranie na świeżym powietrzu. Ważne jest też to, aby od czasu do czasu wietrzyć pościel, najlepiej w ciepłe, słoneczne dni.

Zwalczaj kurz

Kolejnym sposobem na zwalczenie alergenów, jest systematyczne odkurzanie miejsc, w których znajduje się ich najwięcej. Starajmy się 2 – 3 razy w tygodniu ścierać kurz z mebli oraz usuwać zanieczyszczenia z podłóg. Do czyszczenia mebli, najlepiej stosować specjalny środek – na przykład Sidolux M hypoalergiczny, który powstał z myślą o osobach szczególnie wrażliwych na niektóre substancje mogące powodować uczulenia bądź podrażnienia skóry. Sidolux M hypoalergiczny z powodzeniem może być stosowany w domu, w którym mieszka alergik. Preparat tworzy „aktywną tarczę”, która opóźnia osadzanie się kurzu i utrudnia wnikanie brudu w powierzchnię, dzięki czemu ogranicza występowanie roztoczy. Z podłogi i trudnodostępnych miejsc za łóżkiem i szafami również warto zebrać kłęby kurzu, najlepiej najpierw je odkurzyć, a następnie przetrzeć mopem. Pamiętajmy, żeby robić to w miarę delikatnie, żeby kurz nie wzbijał się w powietrze i nie osiadał na znajdujących się w pobliżu przedmiotach.

Wpuszczaj świeże powietrze do pokoju

Najwięcej tych szkodliwych pajęczaków znajduje się w zagraconych i wilgotnych domach. Roztocza nie lubią świeżego powietrza, dlatego pomocne w walce z nimi jest częste wietrzenie pomieszczeń. Warto wpuszczać więcej świeżego powietrza do pokoju, szczególnie rano po przebudzeniu – niezależnie od tego jaką mamy pogodę za oknem.

Materiał został opracowany na podstawie książki dr Danuty Myłek, „Alergie” (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2005).

 

INFORMACJE DODATKOWE O LAKMA STREFA

Istniejąca od 1993 roku firma Lakma Strefa jest jednym z czołowych polskich producentów w wybranych gałęziach chemii gospodarczej. Dzięki możliwości opracowywania nowoczesnych technologii firma może szybko reagować na potrzeby rynku. Zapewnia to przedsiębiorstwu możliwości dynamicznego rozwoju. Lakma Strefa zatrudnia wyspecjalizowany i doświadczony personel, a także dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, który stale się rozwija. Doskonale wyposażone laboratorium, które posiada firma gwarantuje wysoką jakość oferowanych produktów. Lakma Strefa posiada zorganizowaną i rozbudowaną sieć dystrybucji swoich wyrobów na terenie całego kraju.

                                      

Sztandarowe produkty Firmy Lakma Strefa to:

·         Sidolux Expert do Ochrony i Nabłyszczania podłóg;

·         Sidolux Expert do mycia specjalistycznego;

·         Sidolux Expert All In One;

·         Sidolux do mycia uniwersalnego;

·         Sidolux M do mebli;

·         Sidolux Crystal;

·         Green Vision;

·         Satin;

·         Cleanlux;

·         Dywanlux;

·         Silux. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *