Artykuły medyczne

Zabieg botoksem – opis

Botox przeznaczony jest dla osób, które chcą skorzystać z zabiegu usuwania zmarszczek szczególnie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Zmarszczki te już dość często występują u bardzo młodych osób, ponieważ powiązane jest to z żywą mimiką twarzy. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym (np. Restylane, Esthelis, Surgiderm, itp.).

W dermatologii estetycznej, oprócz zastosowania botoxu do wygładzania zmarszczek, stosuje się go również do leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Zastrzyki z toksyny botulinowej są stosowane również w leczeniu schorzeń związanych z kurczami mięśni i tikami, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek.
Zabieg Botox -czasami może również uwolnić od bólów głowy – podany w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę.
Przebieg zabiegu
ZABIEG polega na precyzyjnej zaaplikowaniu botoxu wykonanej przez wyspecjalizowanego lekarza bardzo cienką igłą w okolicach twarzy gdzie znajdują się zmarszczki. Zabieg ten zazwyczaj wykonywany jest bez znieczulenia. Zazwyczaj stosuje się metodę, iż pacjent po zabiegu pacjent pozostaje w klinice przez najbliższe 25 minut.
Po wykonanym zabiegu nalezy w ciągu 0,5-1 godz. ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach wkłucia oraz unikać masażu w miejscach wstrzyknięć. W najbliższych 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu.
Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb.
Toksyna botulinowa działać już po 2 -3 dniach od daty wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Zabieg utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu.
Po wyznaczonym okresie czasu mimika twarzy stopniowo powraca. Należy pamiętać, iż po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtarzać. Pamiętajmy jednak, że jeżeli już zdecydujemy się na zabieg botoxem, przed tym należy skontaktować się z lekarzem. Czasami bowiem są przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *