Dieta

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to prawdziwa plaga naszych czasów. Najczęściej dotyczą młodych kobiet, ale coraz częstsze są przypadki ich występowania u chłopców w wieku dojrzewania. Czym są zaburzenia odżywiania i jakie są ich powody?

Rodzaje zaburzeń

Jednym z najpopularniejszych zaburzeń odżywania jest bulimia. To choroba polega na kompulsywnym objadaniu się, po którym osoba stara się zapobiec przytyciu, zmuszając się do wymiotów. Naukowcy utrzymują, że takie zachowanie to próba odreagowania problemów emocjonalnych. Chorzy najczęściej ukrywają się ze swoim problemem, robiąc wszystko, by prawda nie wyszła na jaw. Wymuszanie wymiotów może mieć jednak okropne skutki dla zdrowia – poprzez częsty kontakt z kwasem żołądkowym zniszczeniu ulega szkliwo zębów. Z tego samego powodu cierpi także przełyk, co w najdrastyczniejszych przypadkach może doprowadzić nawet do nowotworu. Kolejnym znanym zaburzeniem odżywiania jest anoreksja. Osoba chora widzi siebie jako za grubą, cechuje ją obsesyjna chęć schudnięcia za wszelką cenę. Najbardziej powszechny jej objaw to głodzenie się, unikanie przyjmowania pokarmów, chowanie i wyrzucanie jedzenia. Przyczynami anoreksji mogą być niska samoocena i depresja, a także zaburzona wizja swojego ciała, chęć ukarania siebie za niepowodzenia lub potrzeba odniesienia sukcesu. Skutki anoreksji sieją jednak spustoszenie w organizmie. Jako pierwszy pojawia się niedobór witamin i składników mineralnych, a co za tym idzie, chory odczuwa przewlekłe zmęczenie i osłabienie. W dalszych stadiach dochodzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej, u kobiet zanika miesiączka. Anoreksja wymaga leczenia psychiatrycznego, a nieleczona prowadzi do śmierci.

Pomocy!

Być może znasz kogoś, kto cierpi z powodu któregoś z zaburzeń odżywiania. Wyciągnij do niego pomocną dłoń – udowodnij mu, że nie jest sam, że ktoś go zauważa i chce pomóc. Namów tę osobę na leczenie. Więcej informacji na temat zaburzeń odżywiania i terapii można znaleźć na www.drogapowrotna.pl. To strona ośrodka terapeutycznego, który znajduje się na Dolnym Śląsku i oferuje pacjentom terapie pod okiem doświadczonych lekarzy i terapeutów. Ośrodek proponuje pacjentom 42-dniowy pobyt w ośrodku, który włącza terapię indywidualną i grupową. Na miejscu jest także dietetyk. Trzeba jednak pamiętać, że osoby zmagające się z tego typu problemami mogą nie być świadome powagi sytuacji i nie umieć zdefiniować, co tak naprawdę się z nimi dzieje. Dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich osób. Miejmy oczy szeroko otwarte!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *