Artykuły Kobieta Mężczyzna

Jak zajmować się osobą starszą z chorobą Alzheimera?

Wraz z wiekiem pojawiają się różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości. Jest to związane z zaburzeniami funkcjonowania poszczególnych organów i układów organizmu człowieka. Zaczyna brakować witamin oraz składników odżywczych, zachodzą zmiany, często niestety nieodwracalne. Chorobą, która dotyka dużą część starszego społeczeństwa, jest Alzheimer. Problemem jest jej postępujący charakter, natomiast objawy w początkowym stadium nie zawsze są zauważalne.

Osoby chore na Alzheimera potrzebują nie tylko opieki, ale także wsparcia, zrozumienia i obecności drugiego człowieka. Rodzina często staje przed trudną decyzją – czy poprosić o pomoc profesjonalnego opiekuna? To dobre rozwiązanie, szczególnie kiedy sami nie jesteśmy w stanie zapewnić mu należytej opieki.

 

Mieszkanie przystosowane do możliwości chorego

Osoba chora na Alzheimera wymaga ponadto przystosowania mieszkania do jego możliwości, które są teraz znacznie mniejsze. Powinno się zabezpieczyć dopływ gazu do kuchenki, zrezygnować z czajnika gazowego na rzecz elektrycznego i wyposażyć kuchnie w dodatkowe naczynia plastikowe. Chory powinien również mieć swój własny pokój, w którym czuje się bezpiecznie i dobrze go zna. Nie może w nim zabraknąć wygodnego łóżka i lampki nocnej ułatwiającej poruszanie się w porze snu.

 

Leki i ubrania

Regularne przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza pozwala zmniejszyć objawy choroby, poczuć się lepiej choremu, a także spowolnić rozwój Alzheimera. Należy więc zadbać o to, aby podopieczny zażywał je o właściwych porach.

Trzeba mieć ponadto świadomość, że choroba może przyczynić się do pojawienia się problemów z samodzielnym ubieraniem. Ubrania z suwakami i guzikami powinno się zamienić na te z rzepami, co ułatwi choremu ich zakładanie i zapinanie.

 

Trening pamięci i koncentracji

Zaburzenia pamięci stanowią jeden z najwcześniej pojawiających się objawów Alzheimera. Przy pomocy prostych ćwiczeń można jednak zmniejszyć ten problem. Doskonale sprawdzają się albumy ze zdjęciami, na podstawie których chory opisuje znajdujące się na nich postaci. Nie należy go z każdej czynności wyręczać, proste obowiązki domowe, jak podlewanie kwiatków dobrze wpłynie na pracę jego układu nerwowego.

Opieki nad osobami z Alzheimerem podejmują się m.in. osoby z  carework.pl. Posiadają doświadczenie oraz wiedzę pozwalającą im zapewnić odpowiednie warunki osobom starszym do życia z tą chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *