Stomatologia

Zalety i wady implantów zębowych

Implanty stomatologiczne pozwalają odzyskać dawną pewność siebie i piękny uśmiech. Ich wszczepienie nie jest zbyt inwazyjnym zabiegiem, jednak wiele osób waha się przed podjęciem decyzji o jego przeprowadzeniu.

Każdy dentysta potwierdzi, że implanty mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Oto najważniejsze z nich.

Zalety implantów zębowych

Implanty zębowe skutecznie zapobiegają zanikowi kości. Wszystko przez to, że przenoszą one równomiernie siłę żucia na szczękę lub żuchwę (w zależności od miejsca ich wszczepienia). W ten sposób udaje się zachować naturalny kształt kości.

Co więcej, zabieg implantacji nie wpływa negatywnie na stan zdrowych zębów. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod ich odbudowy (opartych na tworzeniu mostów), implanty nie wymagają szlifowania sąsiadujących zębów.

Wiele osób przez braki w uzębieniu ma problem ze swobodnym mówieniem czy przeżuwaniem. Wszczepienie implantów niweluje ten problem i pozwala w pełni cieszyć się jedzeniem czy też rozmową z innymi ludźmi. Dzięki temu możemy też zachować piękny wygląd na wiele lat – implanty pełnią rolę podparcia dla tkanek miękkich twarzy.

 

Wady implantów zębowych

Jedną z największych wad implantów stomatologicznych jest wysoki koszt leczenia. Zabieg implantacji zwykle kosztuje kilka tysięcy zł (w zależności od tego, ile implantów należy wszczepić).

Poza tym po przeprowadzonej implantacji należy odczekać kilka miesięcy przed założeniem protezy lub korony. Wynika to z tego, że implant musi się odpowiednio zrosnąć z kością.

Pacjenci decydujący się na wszczepienie implantów muszą mieć świadomość, że istnieje duże ryzyko odrzucenia ich (nawet pomimo wykorzystania najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie implantologii). Poza tym po zabiegu należy pamiętać o bardzo dokładnej higienie jamy ustnej.

 

Czy warto zdecydować się na implanty?

Choć wszczepienie implantów nie jest rozwiązaniem bez wad, to bardzo często jest to dobra i skuteczna metoda na rozwiązanie swoich problemów z uzębieniem. Wszelkie wątpliwości powinien wyjaśnić lekarz, który przeprowadza wstępną konsultację z pacjentem. Dentysta implantolog jest w stanie trafnie ocenić słuszność wszczepienia implantów i możliwości przeprowadzenia zabiegu. Warto pamiętać, że nic nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *