Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły medyczne

Zapalenie pęchęrza moczowego – jak sobie z nim radzić

Kobiece sprawy – nasze sprawy

To czego nie wiemy o zapaleniu pęcherza moczowego (ZPM), a wstydzimy się zapytać

Mądre staropolskie przysłowie mówi: lepiej zapobiegać niż leczyć. Czy kobiety o tym pamiętają? Niestety nie. Jednym z najczęściej spotykanych schorzeń kobiecych jest zapalenie pęcherza moczowego, niezwykle uciążliwe i bez odpowiedniej profilaktyki nawracające. Niewiele z nas wie, że stosując właściwą profilaktykę możemy z powodzeniem uniknąć przykrych dolegliwości. 

Zapalenie pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących stanów zapalnych dolnego odcinka dróg moczowych. Najnowsze badania wskazują, że blisko połowa Polek tylko mniej więcej orientuje się w tej kwestii, a ponad 50% uważa ten problem za wstydliwy. Prawie co druga Polka nie wie, jakie mogą być konsekwencje nieleczonego zapalenia pęcherza, wiele z nich także nigdy nie spotkało się z informacjami na temat tej przykrej dolegliwości.

Nieleczone zapalenie pęcherza doprowadzić może do przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego bądź odmiedniczkowego zapalenia nerek. Dlatego nie ignorujmy objawów takich jak ból w dolnej części brzucha lub częste czy bolesne oddawanie moczu połączone z pieczeniem.

W związku z niską świadomością wagi tego problemu oraz zagrożeń wynikających z braku profilaktyki w tej kwestii, a także z lekceważenia objawów choroby ruszyła ogólnopolska akcja społeczna adresowana do kobiet „Kobiece sprawy – nasze sprawy”. Akcja ma na celu edukację, zmianę postaw społecznych oraz sposobu postrzegania tej choroby. Inicjatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na problem dbałości o własne zdrowie, stawiając sobie za cel poprawę jakości życia kobiet.

Aby z jednej strony uchronić się przed nawracającymi infekcjami dróg moczowych, a z drugiej działać prewencyjnie, możemy podjąć odpowiednie kroki. Nie wahajmy się udać do lekarza i zadać pytanie: Co powinnam zrobić? Klasyczne domowe sposoby i metody radzenia sobie z tą dolegliwością, mogą nie być wystarczające. Pozytywne skutki według badań mogą wykazywać preparaty zawierające substancję czynną o nazwie OM-89 (liofilizowany ekstrakt wybranych szczepów E. Coli), stymulującą ogólną odporność organizmu i zmniejszają ryzyko nawrotu choroby.

Warto dowiedzieć się więcej o sposobach zapobiegania ZPM i jego nawrotom od lekarza. Pamiętajmy także, że zalecenia lekarza co do sposobu terapii są sprawą indywidualną, ale zawsze powinny być przestrzegane, a tymczasowe ustąpienie dolegliwości nie powinno być powodem przerywania kuracji.

Do zobaczenia na: www.urokobiecesprawy.pl – Dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *