Artykuły zdrowie,  Poradniki

Zapalenie tchawicy

Tchawica pełni ważną rolę w systemie górnych dróg oddechowych. Zapraszamy do przeczytania artykułu, z którego dowiesz się, jakie są przyczyny zapalenia tchawicy i jak sobie z nim radzić.

Czym jest tchawica?

Tchawica to narząd wchodzący w skład układu oddechowego znajdujący się pomiędzy krtanią a rozdwojeniem tchawicy, czyli miejscem, w którym dzieli się ona na dwa oskrzela główne. Organ ma kształt elastycznej rury o średnicy ok. 2 cm. Jej wysokość to zazwyczaj 10 – 12 cm. Tchawica jest zbudowana z cząstek tchawicznych, których rolą jest wspomaganie narządu podczas oddychania. Od wewnątrz jest wyposażona w błonę śluzową. Jej komórki śluzowe i urzęsione mają za zadanie kolejno wyłapywać zmierzający do płuc pył, który nie został zatrzymany na wcześniejszych etapach swojej drogi w ciele człowieka (nos, gardło, krtań), oraz przesuwać zbędną materię w górę w celu odchrząknięcia.

Skąd bierze się zapalenie tchawicy?

Zacznijmy od tego, że stan zapalny tchawicy towarzyszy zazwyczaj problemom z sąsiednimi organami – krtanią lub oskrzelami. Wyróżnia się dwa typy tego schorzenia: ostre i przewlekłe. W pierwszym przypadku bezpośrednią przyczyną wystąpienia zapalenia tchawicy są najczęściej wirusy (RSV, grypy, adenowirusy i inne). Rzadziej tę wersję choroby wzniecają bakterie atypowe. Zarówno wirusami, jak i bakteriami możemy zarazić się drogą kropelkową. Najbardziej podatne na kłopoty z tchawicą są dzieci, które z łatwością mogą złapać ją od swoich rówieśników. Z kolei przewlekłe zapalenie jest rezultatem trwałego podrażnienia śluzówki i jest powodowane najczęściej spożywaniem dużych ilość alkoholu, dymem tytoniowym i zapylonym powietrzem. Może również pojawiać się wraz z innymi przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

Jak rozpoznać zapalenie?

Ostremu zapaleniu tchawicy towarzyszą zazwyczaj następujące symptomy: uporczywy kaszel, trudności z oddychaniem, charakterystyczny odgłos świszczącego oddechu, ból gardła z uczuciem drapania, podwyższona temperatura i poczucie osłabienia oraz bóle w okolicach mostka i szyi nasilające się w czasie kaszlu i intensywnego oddychania. Oznakom tym mogą towarzyszyć katar, a nawet niebezpieczne duszności. Natomiast przewlekłe zapalenie objawia się przede wszystkim długotrwałym, suchym kaszlem.

doctor-1228629_960_720Leczenie zapalenia tchawicy

Schorzenie wywołane przez wirusy, jako chorobę samoograniczającą się, leczy się objawowo. Istotne jest przede wszystkim nawilżanie – zarówno powietrza, w którym przebywa chory, jak i bezpośrednio gardła, krtani i tchawicy. Wilgoć w powietrzu można uzyskać w prosty sposób – przez rozwieszenie mokrych ręczników na grzejnikach lub użycie nawilżaczy. W dbałości o jakość powietrza bardzo istotne jest też unikanie dymu papierosowego i innych czynników podrażniających drogi oddechowe. W nawilżaniu poszczególnych organów pierwszorzędnie sprawdzą się inhalacje, płukanki czy ziołowe suplementy diety w formie pastylek lub syropu. Jeśli towarzyszący zapaleniu tchawicy ból gardła okazuje się dokuczliwie nieznośny, warto sięgnąć po tabletki i leki w sprayu łagodzące gardłowe dolegliwości. W przypadku pojawienia się gorączki, należy skorzystać ze sprawdzonych metod w postaci ibuprofenu lub paracetamolu. Nieprzyjemny kaszel można zwalczać przy pomocy syropów dostosowanych do rodzaju kaszlu i ewentualnej wydzieliny. W przypadku zapalenia spowodowanego przez bakterie, oprócz wyżej wspomnianych metod leczenia objawowego, do terapii być może trzeba będzie włączyć również antybiotyk przepisany przez lekarza prowadzącego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *