Zdrowie i Uroda

Zastosowanie fizykoterapii w rehabilitacji

Fizykoterapia to dział fizjoterapii, w którym rehabilitant oddziałuje fizycznymi bodźcami na organizm pacjenta. W tej dziedzinie fizjoterapii wykorzystuje się m.in. ciśnienie wody, światło, peloidy, pole magnetyczne oraz inne substancje organiczne i mieszane. Jakie ma zastosowanie w rehabilitacji?

Rodzaje fizykoterapii

Istnieje wiele technik stosowanych w tym obszarze rehabilitacji. Jedną z najczęściej wykorzystywanych w celach rehabilitacyjnych jest terapia ultradźwiękami. Drgania mechaniczne o częstotliwości od 0,8 do 3 MHz wykazują właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, wytwarzają ciepło w tkankach, zmniejszają napięcie mięśniowe oraz wpływają na przyspieszenie gojenia ran.

Laseroterapia jest również często stosowaną metoda rehabilitacji, zwłaszcza u pacjentów z chorobami stawów oraz po złamaniach i skręceniach. Rehabilitant oddziałuje miejscowo wiązką światła na ciało pacjenta, która stymuluje regenerację tkanek i wpływa na szybkość powrotu do zdrowia.

W rehabilitacji zastosowanie ma także coraz bardziej popularna krioterapia, czyli oddziaływanie niskich temperatur do celów leczniczych. Ten rodzaj rehabilitacji wykorzystuje się miejscowo lub na całe ciało pacjenta w tzw. kriokomorze. Leczenie zimnem ma działanie przeciwbólowe oraz eliminuje obrzęki i stany zapalne. Jest to specyficzna metoda rehabilitacji, w której krążenie krwi przyspiesza czterokrotnie, dlatego nie jest zalecana dla pacjentów z chorobami mięśnia sercowego.

Elektroterapia, czyli tzw. prądy lecznicze to jedna z pierwszych metod fizykoterapii wykorzystywanych w rehabilitacji. Podczas zabiegu na ciele pacjenta umieszczane są elektrody, przez które przepuszczany jest prąd stały lub zmienny, o różnej częstotliwości. Jest to jedna z najczęściej zalecanych metod rehabilitacji, ze względu na szybkość efektów – poprawy ukrwienia, przyspieszenia regeneracji tkanek, zmniejszenia napięcia mięśni i lepszej wchłanialności obrzęków.

Rehabilitacja – dla kogo fizykoterapia?

Wiele rodzajów fizykoterapii doskonale nadaje się do rehabilitacji pacjentów z bólami kręgosłupa, dyskopatiami, chorobami stawów oraz urazami mięśni. Fizykoterapia przynosi ulgę wielu pacjentom ze zwyrodnieniowymi chorobami stawów, z dolegliwościami reumatoidalnymi i dystorfiami mięśniowymi.

Niestety istnieje także lista przeciwwskazań, ze względu na silne oddziaływanie bodźców podczas tego typu rehabilitacji. Każdorazowo rodzaj terapii dostosowywany jest przez lekarza tak, aby rehabilitacja przyniosła najlepszy efekt, jednak istnieje kilka przeciwwskazań ogólnych w większości metod fizykoterapii. Są to m.in. przewlekłe choroby serca, nowotwory, zaburzenia czucia, zakrzepowe zapalenie żył, infekcje oraz ciąża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *