Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Zastrzyk do oka – szybki i bezbolesny

Zastrzyk doszklistowy – zalety

Zastrzyk do oka to procedura, która często budzi bardzo mieszane uczucia u pacjentów. Nie da się ukryć, że każdy odczuwa silny dyskomfort na samą myśl o ostrych przedmiotach dotykających oka, nawet jeśli znajdują się one w rękach bardzo doświadczonego lekarza, który wie co robi. Warto jednak pamiętać o tym, że zastrzyki do oka są niezwykle skuteczne i przynoszą bardzo dobre efekty w przypadku poważnych chorób oczu.

Największą zaletą takiej procedury jest oczywiście jej efektywność. Możliwość wprowadzenia substancji o leczniczym działaniu w pobliże miejsca zmienionego przez chorobę daje znacznie większe szanse na skuteczne wyleczenie dolegliwości. Dzięki temu takie zabiegi są polecane wielu osobom cierpiącym z powodu poważnych problemów zdrowotnych.

 

Bezbolesny zabieg

Chociaż zastrzyki do oka mogą powodować spore kontrowersje, warto wiedzieć, że taki zabieg jest praktycznie bezbolesny. Przeprowadza się go jedynie przy zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia wykonywanego przy pomocy specjalnych kropli do oczu. Cała procedura przeprowadzana jest przy pomocy niezwykle cienkiej igły, a jej wykonanie nie jest związane z ryzykiem. Na pewno trudno spokojnie myśleć o tego typu zabiegu, jednak w praktyce jest on bardzo szybki i nie powoduje większego dyskomfortu. Po zakończeniu całej procedury można spokojnie wrócić do domu.

Jednocześnie jest to bezpieczna metoda leczenia, która nie prowadzi do poważnych powikłań. Każdy pacjent kwalifikowany do zastrzyku do oka przechodzi bardzo szczegółowe badania przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury. Lekarz decyduje o przeprowadzeniu zabiegu tylko wtedy, gdy nie istnieje niebezpieczeństwo powstania skutków ubocznych. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut.

Należy pamiętać o wizytach kontrolnych

Chociaż zastrzyk do oka to skuteczna metoda leczenie, często zdarza się, że pojedynczy zabieg nie przynosi wystarczających rezultatów. Aby przekonać się o skutkach procedury należy udać się na wizytę kontrolną. Lekarz przeprowadzi badanie i sprawdzi rezultaty terapii oraz może wyznaczyć termin kolejnego zastrzyku.

Kolejne zabiegi są zazwyczaj wykonywane co dwa lub trzy miesiące, w zależności od zaleceń lekarza. Na szczęście za każdym razem procedura jest równie szybka oraz bezbolesna, dlatego także następne zastrzyki do oka nie powinny budzić większych obaw. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach jest to jedyna naprawdę skuteczna metoda leczenia różnych poważnych zmian zachodzących w gałce ocznej.

Chociaż zastrzyk do oka może budzić spore obawy, na szczęście jest nie tylko skuteczny, ale także bezbolesny. Dlatego nie należy obawiać się tej metody leczenia, która często przynosi bardzo dobre rezultaty już po kilku zabiegach.

Źródło: artykuł powstał w oparciu o materiały udostępnione przez Ośrodek okulistyki Klinicznej Spektrum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *