Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Zbadaj swój układ oddechowy

Układ oddechowy narażony jest na wiele schorzeń. Silne zanieczyszczenie powietrza czy palenie papierosów (również bierne) sprawia, że drobnoustroje chorobotwórcze namnażają się w zastraszającym tempie. Kaszel, z pozoru niewinny, może zwiastować nawet rozwój choroby nowotworowej. Podobnie zresztą jak zadyszka, która nie tylko oznacza słabą wydolność organizmu. W diagnozowaniu chorób oraz ich profilaktyce szczególną rolę odgrywają badania.

  • RTG klatki piersiowej

Badanie radiologiczne klatki piersiowej pozwala na wykrycie m.in. nowotworów we wczesnym stadium, chorób płuc, gruźlicy. Umożliwia także m.in. ocenę oskrzeli głównych, węzłów chłonnych wnęki płuc.

 

  • Spirometria

Spirometria jest badaniem, które pozwala na ocenę wydolności oddechowej. Przeprowadza się je za pomocą specjalnego aparatu, tzw. spirometru.

Podczas badania pacjent oddycha przez specjalny ustnik połączony z aparatem. Badanie może być wykonywane jednocześnie z próbą wysiłkową (wykorzystywane do oceny wydolności oddechowej i krążeniowej), jak i próbą farmakologiczną (wykorzystywane do rozpoznawania astmy oskrzelowej).

  • Badanie plwociny

Badanie plwociny wykonywane między innymi przy podejrzeniu wczesnego stadium raka płuc. Pozwala również na wykrycie czynników odpowiadających za zakażenie dróg oddechowych. W przypadku osób już chorych, badanie plwociny może służyć również do śledzenia postępów leczenia.

  • Badanie endoskopowe tchawicy i oskrzeli

Wziernikowanie tchawicy i oskrzeli pozwala na wyjaśnienie przyczyn m.in. krwioplucia czy częstego kaszlu. Badanie jest bardzo dokładne, ponieważ umożliwia obejrzenie strun głosowych, tchawicy i oskrzeli. Ponadto wykonywane jest w celu pobrania wycinków do badań, usunięcia ciała obcego z oskrzeli czy odessania krwi w razie krwotoku.

Badanie endoskopowe, wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym. Czas jego trwania wynosi ok. 15-30 minut.

  • Punkcja opłucnej

Punkcja opłucnej pozwala na ustalenie przyczyny zmian chorobowych w płucach. Badanie wykonywane jest m.in. przy podejrzeniu choroby nowotworowej , jak również odmie opłucnej, ropniaku lub krwiaku.

Istotą badania jest pobranie płynu z jamy opłucnej, a następnie jego ocena jego fizycznych własności. Próbka pobierana jest za pomocą igły, dlatego badanie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Badaj się regularnie

Najskuteczniejszą bronią przeciwko chorobom jest zapobieganie im. Dlatego warto regularnie poddawać się badaniom diagnostycznym. Dzięki obszernej ofercie MULTI MED, wybierzesz dla siebie badania, które Twój układ oddechowy poddadzą wnikliwej ocenie. Szybkie wyniki, które może odebrać online to dodatkowy atut – brak czasu nie będzie już żadną wymówką.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *